W obecnych czasach noszenie maseczki stało się codziennością, dlatego zawsze należy ją mieć przy sobie. Rynek oferuje wiele rodzajów maseczek, co może przysporzyć problemów ze znalezieniem tej, która w pełni odpowie na nasze potrzeby, a jednocześnie będzie komfortowa w codziennym użytkowaniu. Warto też zadać sobie pytanie, która z maseczek zapewni nam odpowiednią ochronę przed zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu oraz przed wirusami. W trosce o Twoje zdrowie pomożemy Ci wybrać maseczkę, która w pełni odpowie na Twoje potrzeby i zadba o bezpieczeństwo.

Maseczki jednorazowe

Ochronna maseczka jednorazowa

Maseczki jednorazowe nie posiadają specjalnych filtrów, a tym samym nie filtrują powietrza. Ich rolą jest stworzenie bariery przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Oznacza to, że nie pozwalają na przenikanie i wdychanie aerozoli, które mogą mieć w sobie cząsteczki wirusów. Bardzo często używane są one w gabinetach medycznych, aby chronić zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Ważne jest, aby maseczka dokładnie przylegała do twarzy. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo dostania się pod jej powierzchnię niepożądanych drobnoustrojów, które naraziłyby nasze zdrowie. Dodatkowo ochronna maseczka jednorazowa wykonana jest z cienkiego materiału, który łatwo wchłania wilgoć, dlatego nie rekomendujemy noszenia jej przez długi czas, ponieważ może przynieść to niekorzystne efekty. Wykorzystaną maseczkę należy wyrzucić, a przy następnej potrzebie użyć nowej. Właśnie dlatego decydując się na ochronną maseczkę jednorazową należy zakupić ją w większej ilości, aby zawsze mieć pod ręką świeży egzemplarz. Dodatkowo bardzo ważne jest przechowywanie maseczek. Jeśli zabierasz je ze sobą, zwróć uwagę na ich zabezpieczenie, np. w torebce/plecaku, w którym je nosisz. Zadbaj o to, aby zawsze znajdowały się w higienicznym opakowaniu np. foliowym woreczku. W ten sposób podczas transportu żadne zanieczyszczenia nie dostaną się do środka. Ochronna maseczka jednorazowa to niewątpliwie produkt, który zawsze warto mieć blisko siebie. Są one bezpieczne i chronią błonę śluzową przed wchłanianiem niepożądanych drobnoustrojów. Wybierając ten produkt, pamiętaj tylko o jego regularnym zmienianiu.

Maseczki wielorazowe

Wielorazowa maseczka bawełniana

Wielorazowe maseczki bawełniane to przede wszystkim zabezpieczenie przed wdychaniem szkodliwych drobnoustrojów oraz ochrona twarzy przed dotykaniem dłońmi, które są skupiskiem wielu bakterii i wirusów. W znacznym stopniu obniżają one ryzyko zakażenia wirusami, które są potencjalnym zagrożeniem dla stanu naszego zdrowia. Co jeszcze je wyróżnia? W odróżnieniu od ochronnej maseczki jednorazowej, wielorazowe bardzo często posiadają specjalną kieszonkę, w którą możesz włożyć filtr, dzięki czemu powietrze, które wdychasz, będzie oczyszczone, a tym samym ryzyko zakażenia jest jeszcze bardziej zredukowane. Tak jak w przypadku maseczek jednorazowych, warto pamiętać, że wielorazową maseczkę bawełnianą należy nosić do momentu, aż stanie się wilgotna, ponieważ wtedy może sama stać się siedliskiem drobnoustrojów. Kolejną ważną kwestią, o której warto pamiętać, jest jej przechowywanie. Gdy zdejmujemy maseczkę, rozsądnie jest schować ją do opakowania, które ochroni ją przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Niewątpliwym jej plusem jest fakt, że po wypraniu możemy korzystać z niej ponownie, zarówno z filtrem, jak i bez. Należy jednak pamiętać, że regularna wymiana filtrów zapewni Ci dodatkowe bezpieczeństwo.


Patrząc na ochronną maseczkę jednorazową i wielorazową maseczkę bawełnianą, łatwo zauważyć ich plusy. W przypadku tej pierwszej nie musisz się martwić o jej czyszczenie. Gdy poczujesz wilgoć na jej powierzchni, wyrzucasz ją i sięgasz po następną. Niestety nie zapewni ona dużej ochrony, ponieważ nie filtruje powietrza. W przypadku wielorazowej maseczki bawełnianej konieczne jest jej częste pranie, jednakże maseczka ta posiada specjalną kieszonkę na filtr, który w znacznym stopniu ochroni Cię przed szkodliwymi drobnoustrojami. Sam zdecyduj, która z maseczek będzie dla Ciebie odpowiednia. Pamiętaj, aby korzystać z maseczek świadomie i regularnie je wymieniać – niezależnie od tego, czy wybierzesz jednorazową, czy wielorazową. Pominięcie tej kwestii może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Polecane produkty