W niektórych branżach związanych z bezpośrednią obsługą klienta należy nosić na swojej twarzy maseczkę zakrywającą usta i nos lub przyłbicę, która chroni przed bakteriami i wirusami także oczy. Oba produkty dobrze spełniają swoje role, choć różnią się między innymi stopniem zapewnianej ochrony, kosztem zakupu i dalszego utrzymania czy komfortem noszenia. Wybór między przyłbicą a maseczką ochronną jest bardzo trudny, najlepiej zdecydować się na to, co sprawdzi się najlepiej w konkretnym przypadku. Przedstawiamy, jakie są wady i zalety obu środków ochrony osobistej.

przyłbica

Dlaczego w niektórych gałęziach gospodarki warto stosować ochronę twarzy?

W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 każdy pracodawca powinien zapewnić sobie i swoim pracownikom odpowiednią ochronę. Co prawda rząd stara się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, nakładając obostrzenia, lecz nie jest w stanie kontrolować działań każdej firmy z osobna. Właśnie dlatego zdrowie pracowników zależy głównie od przedsiębiorcy.

Ochrona twarzy w postaci maseczki lub przyłbicy ma dwie podstawowe zalety – chroni przed zarażeniem zarówno noszących, jak i osoby znajdujące się w ich bliskim otoczeniu. Hamuje rozsiewanie zarazków przez chorych, a zarazem stanowi skuteczną barierę przed bakteriami docierającymi z zewnątrz od klientów czy ludzi znajdujących się w środkach komunikacji miejskiej.

przyłbica

Przyłbice ochronne - ochrona ust, nosa oraz oczu

Każda przyłbica składa się z elementu ochronnego wykonanego z przezroczystego plastiku, oraz opaski zakładanej dookoła głowy, która służy do utrzymywania przyłbicy na właściwym miejscu. Przyłbice zasłaniają całą twarz, chroniąc tym samym przed kontaktem z wieloma zarazkami oraz bakteriami, w tym także przed koronawirusem SARS-CoV-2.

Przyłbica ochronna ma jedną podstawową zaletę i zarazem przewagę nad maseczką – komfort noszenia. Przezroczysty plastik znajduje się kilka centymetrów od twarzy, nie ogranicza pola widzenia, a także pozwala swobodnie oddychać i nie wywołuje duszności. Wadą jest natomiast znacznie wyższy koszt zakupu oraz konieczność odkażania przyłbicy ochronnej po każdym użyciu, co wymaga zainwestowania w odpowiednią chemię profesjonalną. Minusem jest także fakt, że przyłbicy nie da się schować do kieszeni, gdy nie ma potrzeby korzystania z niej.


Maseczki - tanie i poręczne rozwiązanie

Maseczki jednorazowe mają zupełnie inne zalety i wady niż przyłbice. Są bardzo tanie – koszt jednej sztuki może wynosić kilka groszy przy zamówieniu hurtowym. Oprócz tego są poręczne - ich założenie zajmuje kilka sekund. Jako że zajmują mało miejsca, można nosić je ze sobą i zakładać, np. wchodząc do sklepu, biura lub innego obiektu zamkniętego. Maseczki są bardzo popularne - obecnie są dostępne we właściwie każdym sklepie, dzięki czemu w razie konieczności można się w nie łatwo zaopatrzyć. Na rynku dostępne są setki modeli różniących się kształtami, wzorami czy stopniem zabezpieczenia, dlatego maseczkę można dobrać według własnych potrzeb, ale i upodobań. Znaczenie ma także to, że w wielu miejscach maski okazują się bardziej komfortowe w noszeniu od innych form zakrywania twarzy, w tym przyłbic - modele dobrze przepuszczające powietrze nie powodują uczucia duszności, a ich obecność na twarzy jest praktycznie niewyczuwalna. Wiele sklepów oferuje maseczki, których można użyć więcej niż raz - z wymiennymi filtrami lub bawełniane. Maseczki jednorazowe mają jednak sporo minusów, przez które sprawdzają się głównie w przedsiębiorstwach, w których klienta bezpośredniego obsługuje się dość rzadko.

Podstawowym minusem maseczek jednorazowych jest to, że nie wolno ich zakładać ponownie. Należy je wyrzucić także, gdy dotkniemy ich wewnętrznej lub zewnętrznej powierzchni dłońmi, które mogły mieć kontakt z wirusem lub źródłem zakażenia. Kolejną wadą maseczek jest kwestia przepuszczania powietrza. Pracownicy fizyczni oraz osoby borykające się z problemami z oddychaniem i wydolnością mogą szybciej męczyć się w maseczkach. Minusem jest też to, że maseczki jednorazowe nie chronią oczu, przez które wirus może dostać się do organizmu zdrowej osoby.

Zatem jak widać, oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Warto dostosować rodzaj ochrony do indywidualnych potrzeb, aby zapewnić sobie jak najwyższy stopień bezpieczeństwa w danych okolicznościach.

Polecane produkty