Zasady związane z utrzymywaniem czystości w hotelach, pensjonatach i innych tego typu obiektach różnią się nieco od tych panujących w domu. W związku z dużą liczbą osób odwiedzających tego typu miejsca sprzątanie musi odbywać się częściej i być wykonywane z użyciem specjalistycznych środków. Pod względem wizualnym efekt powinien być jednak podobny: czyste, pozbawione smug i zacieków podłogi. Jak i czym myć podłogi w restauracjach i obiektach hotelowych, by wyglądały idealnie?

Czyste podłogi to nie tylko kwestia estetyki

Wymagający klienci zwracają dużą uwagę na detale. Dotyczy to również podłogi – oczekują, że nie będą na niej widoczne ani trwałe zabrudzenia, ani przyniesiony z zewnątrz kurz i piasek. I słusznie – czysta, pozbawiona zanieczyszczeń podłoga to standard, do którego powinny dążyć wszystkie restauracje, hotele i pensjonaty. Ważne jest nie tylko bieżące utrzymywanie czystości: zamiatanie czy odkurzanie, ale także przeprowadzane regularnie gruntowne porządki. Tylko w ten sposób można pozbyć się trudnych do usunięcia zabrudzeń, a nawet zdezynfekować powierzchnię i usunąć z niej chorobotwórcze drobnoustroje.

Jak często myć podłogi w często uczęszczanych miejscach?

Częstotliwość mycia podłóg nie musi być taka sama dla całego obiektu. Najczęściej powinno się czyścić posadzki w miejscach takich jak: korytarze, jadalnie, recepcja – wszędzie tam, gdzie przebywa najwięcej gości i klientów. Ważne jest także utrzymywanie czystości kafelków w kuchni oraz łazienkach.

Czy w przypadku podłóg w pokojach hotelowych konieczne jest codzienne mycie? Na takich podłogach często ułożone są panele i zbyt częste mycie mogłoby sprawić, że staną się one matowe i szybciej się zniszczą. Podczas codziennego sprzątania wystarczy odkurzyć pokój, a myciem podłóg można zająć się po wyjeździe gości.

Jak myć podłogi, aby nie pozostawiać smug? Rodzaj mopa ma znaczenie!

Widoczne w pełnym słońcu smugi i zacieki potrafią spędzać sen z powiek osobom, dla których ważny jest idealny wygląd podłogi. Takie ślady pojawiają się zarówno na płytkach podłogowych, jak i panelach. Na szczęście są skuteczne sposoby, by sobie z nimi radzić. Należy jedynie przestrzegać kilku zasad sprzątania i odpowiednio dobrać środki i akcesoria do mycia podłóg.

Bardzo ważną kwestią jest wybór mopa do sprzątania podłóg. Z czego powinien być wykonany? Aby zapobiec powstawaniu smug na powierzchni podłogi, najlepiej wybierać mopy z mikrofibry (mikrowłókna, mikrofazy – wszystkie te określenia oznaczają ten sam rodzaj materiału). To tkanina o dużej chłonności i gładkiej teksturze. Dzięki temu równomiernie czyści sprzątaną powierzchnię i zbiera z niej nadmiar płynu. Polecamy przede wszystkim mopy płaskie – są one najlepsze, jeśli chodzi o dokładne rozprowadzanie płynów do mycia podłóg i najłatwiejsze do utrzymania w czystości.

Jak sprzątać podłogi za pomocą mopa? Może wydawać się to oczywiste – wystarczy zamoczyć znajdującą się na końcu kija szmatkę w wiadrze z płynem i przesunąć ją po podłodze. Aby jednak zapobiec powstawaniu smug, należy pamiętać o tym, by nie nabierać dużych ilości środka czyszczącego i dobrze odciskać mop. Dzięki temu podłoga szybciej wyschnie i nie pojawią się na niej smugi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku podłóg drewnianych, którym wilgoć w dużych ilościach może poważnie zaszkodzić.

Czym myć podłogi w dużych obiektach? Maszynowe czyszczenie podłóg bez smug

Mycie za pomocą mopa nie sprawdzi się w przypadku większych powierzchni. Tu znacznie lepiej jest zastosować sprzęt do maszynowego mycia podłóg. Maszyna myjąca wyposażona w myjkę równomiernie czyści podłogę, a dzięki funkcji szorowania dobrze radzi sobie także z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. A dzięki temu, że używa niewielkich ilości płynu do mycia, pozostawia podłogę niemal suchą i ogranicza powstawanie smug i zacieków.

Czym myć podłogi za pomocą maszyny czyszczącej? Najlepiej sprawdzą się specjalistyczne środki czystości, przeznaczone do maszyn myjących. Do wyboru są zarówno płyny uniwersalne, odpowiednie dla każdego rodzaju powierzchni, jak i takie, które nadają się do czyszczenia silnych zabrudzeń lub plam z tłuszczu.

Podłogi bez smug – sprawdzone środki czystości

Wiedza na temat tego, jak myć podłogi, nie zawsze wystarczy. Nawet prawidłowa technika mycia nie zapewni idealnie czystej i lśniącej podłogi, jeśli środki czystości zostaną niewłaściwie dobrane. Czym myć podłogi, by były one pozbawione nieestetycznie wyglądających smug i zacieków?

Przede wszystkim środki czystości powinny być dobrane do rodzaju posadzki. Jest to ważne szczególnie w przypadku podłóg z drewna (desek, paneli) – potrzebują one delikatniejszych płynów niż płytki. W zależności od rodzaju zabrudzeń, środki czystości mogą mieć zasadowy lub kwaśny odczyn. Płyny o odczynie kwaśnym najlepiej sprawdzą się do usuwania zabrudzeń o charakterze nieorganicznym, np. osadu z kamienia – nie bez powodu tradycyjnym środkiem do czyszczenia podłóg w łazienkach jest ocet i kwasek cytrynowy. W restauracyjnej lub hotelowej kuchni najlepiej jest używać płynów o odczynie zasadowym – doskonale nadają się one do usuwania plam z tłuszczu, żywności i innych o charakterze organicznym.

Warto pamiętać, że środki czystości używane do mycia podłóg powinny być przede wszystkim skuteczne – tak, aby używając nawet małej ilości, można było usunąć zabrudzenia bez szorowania. Stosowanie niewielkiej ilości płynu to również jeden ze sposobów na zapobieganie powstawaniu smug na powierzchni podłogi.

Polecane produkty