Jak odetkać toaletę? Poznaj skuteczne sposoby
z dnia
Niedrożna toaleta potrafi wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i komfort korzystania z łazienki. Wyłączenie łazienki z normalnego użytkowania to coś, z czym prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć. Nawet mając do dyspozycji dwa pomieszczenia z WC w domu, nie chcemy rezygnować z wygody i komfortu. W jaki sposób podejść do tego zadania, aby jak najszybciej i możliwie jak najmniej kłopotliwe wyjść z opresji? Warto zacząć od przyczyny, bo to ona warunkuje dalsze kroki. Inaczej podejdziemy do zadania, jeśli wiemy, co przyczyniło się do zatkania rur, a inaczej w sytuacji, kiedy nie mamy świadomości, co może być problemem niedrożności. Jak i czym odetkać WC? Dostępnych jest wiele profesjonalnych środków, ale i domowych sposobów, które umożliwią rozwiązanie problemu. Warto mieć na uwadze oba rozwiązania. Poznaj skuteczne sposoby, jak odetkać toaletę.
Jak odetkać toaletę zapchaną papierem?
Toaleta zapchana papierem to zdecydowanie najczęstszy problem. Możesz sobie z nim poradzić za pomocą domowych sposobów i gotowych środków. Popularnym wyborem jest kret. Zarówno żel, jak i granulki szybko rozprawią się z zatorem. Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznej chemii i nie wiesz, jak odetkać toaletę zapchaną papierem, koniecznie wypróbuj roztwór z octem i sodą oczyszczoną. Możesz również skorzystać z mieszanki wody i płynu do naczyń, jednak uważaj, bo zbyt duża ilość wody w muszli może wypłynąć.
Jak odetkać WC domowymi sposobami?
Jeśli już mamy problem z zatkaną toaletą, to należy szybko działać. Przyda się ocet, soda oczyszczona i płyn do mycia naczyń. To produkty, które prawdopodobnie masz w domu. Ich właściwości umożliwią Ci rozpuszczenie tłuszczy i resztek papieru toaletowego. Możliwe jest również udrożnienie WC butelką lub wieszakiem, które są dobrą alternatywą dla narzędzi do czyszczenia kanalizacji sanitarnej, jak przepychacz, pompka lub spirala. Poniżej kilka przydatnych porad, jak odetkać WC domowymi sposobami.
Jak odetkać WC butelką?
Jeśli szukasz tanich, domowych i przede wszystkim skutecznych sposobów na udrażnianie toalety, to koniecznie wypróbuj plastikową butelkę. To alternatywa dla przepychacza zakończonego gumową przyssawką. Jak odetkać WC butelką? To proste! Przygotuj butelkę (przykładowo po wodzie). Koniecznie zakręć ją. Następnie musisz odciąć dolną część butelki. W kolejnym etapie ponacinaj ścianki wzdłuż butelki na kilka centymetrów. Aby użyć domowej przepychaczki, przyłóż plastik od strony usuniętego dna do odpływu i dynamicznie wykonuj ruchy naprzemienne w górę i dół. Zator w WC powinien zniknąć. Jeśli jednak tak się nie wydarzy, powtórz czynność.
Jak odetkać WC wieszakiem?
Jeśli nie masz przepychacza, sody i octu, a już tym bardziej gotowych środków do udrażniania, są inne sposoby. Przyda Ci się druciany wieszak na ubrania. Z pewnością zastanawiasz się jak odetkać WC wieszakiem? Mamy dla Ciebie szybką instrukcję. Żeby spełnił on swoją rolę musisz go rozłożyć, a następnie wepchnąć do muszli. Energicznymi ruchami góra-dół jesteś w stanie przepchnąć zator.
Domowe sposoby na zatkaną toaletę
W pierwszej kolejności warto wykorzystać płyn do mycia naczyń, który jest obecny w każdym domu. Płyn powinien poradzić sobie z zatorem powstałym w wyniku zakleszczenia się papieru toaletowego i ręczników papierowych. Przygotuj miskę, do której wlejesz sporą ilość płynu i ciepłej wody. Odczekaj co najmniej 15 minut. Następnie jednym ruchem wlej wodę do muszli. Jeśli się nie uda, to powtórz czynność. Jednak co istotne należy zwrócić uwagę, czy zator nie spowoduje całkowitego zatkania odpływu, bo w przeciwnym razie woda wraz z płynem może wybić z toalety, zalewając łazienkę.
Kolejnym domowym sposobem na zatkaną toaletę jest użycie octu i sody oczyszczonej. Wystarczy kilka łyżek proszku, a następnie szklanka lub dwie octu. Odczekaj kilka minut i spłucz. To świetny sposób na poradzenie sobie z tłuszczem i papierem. Możliwe, że będzie konieczność powtórzenia czynności do skutku. Oczywiście warto również skorzystać z przepychaczki. Ten domowy sprzęt ma charakterystyczną budowę składającą się z kija i gumowego zasysacza. W czasie używania musi się wytworzyć ciśnienie, a czynność ta wymaga intensywnego dociskania i odciągania przepychacza.
Jak odetkać toaletę bez przepychaczki?
Przepychacz świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach. Niegdyś był obowiązkowym wyposażeniem w każdym domu. Dziś mimo swojej skuteczności preferujemy rozwiązania wygodniejsze. Największą popularnością cieszy kret w granulkach do rur. Charakterystyczne granulki radzą sobie z udrażnianiem błyskawicznie. Zawartość aktywatora aluminiowego przekłada się na skuteczność, szybsze działanie i ochronę przed zbrylaniem się produktu w odpływie. Preparat samoczynnie usuwa nieczystości z rur i syfonów. Poradzi sobie z włosami, papierem, watą, tłuszczami i innymi odpadkami kuchennymi. Przeciwwskazaniem do użycia kreta jest instalacja aluminiowa. Alternatywą dla granulek są żele do udrażniania rur. Likwidują powstały zator i eliminują nieprzyjemne zapachy związane z zatkaną toaletą. Środki silnie żrące bezwzględnie nie powinny znaleźć się w zasięgu dziecięcych rączek. Sprawdzają się w rurach i syfonach plastikowych oraz metalowych, jednak podobnie jak w przypadku granulek nie należy używać żeli do instalacji wykonanych z aluminium. W sposób efektywny rozpuszczają tłuszcz, osady ze środków myjących, włosy, papier i inne odpady. Ponadto mają działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.
Jak odetkać toaletę kretem?
Kret do rur jest zdecydowanie najchętniej wybieranym produktem do udrażniania. Nic dziwnego, ponieważ jest niezawodny, błyskawiczny i efektywny. Jednak z uwagi na silnie żrące substancje należy zachować środki ostrożności. Na etykiecie znajduje się szczegółowa instrukcja, która krok po kroku wyjaśnia kolejne etapy odetkania odpływu. Zarówno konsystencja żelu, jak i granulek z łatwością przedostaje się do problematycznego miejsca. W przypadku żelu wystarczy wlać określoną ilość preparatu do odpływu i pozostawić środek na około 30 minut. Następnie użyć gorącej wody, aby spłukać substancje. Granulki oprócz spłukania gorącą wodą wymagają wcześniejszego wlania wody do odpływu. Następnie należy zaaplikować granulki, a po upływie czasu całość spłukać. Bez względu na konsystencję preparatu należy zachować wszelkie środki ostrożności. Dokładnie umyć ręce i nie dotykać dłońmi innych partii ciała, a nawet odzieży.
Czy można wlać wrzątek do toalety?
Instrukcja zamieszczona na etykietach preparatów do udrażniania rur zawiera informacje o gorącej wodzie. W tej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy można wykorzystać wrzątek? Okazuje się jednak, że może to być prosty sposób do uszkodzenia muszli klozetowej. Środki do udrażniania rur warto więc potraktować wodą, która nieco ostygła po etapie wrzenia. Wystarczy odczekać około 10 minut, aby zachować odpowiednią temperaturę. Gorąca woda nie uszkadza struktury sanitariatów w łazience. Powierzchnia z ceramiki jest wrażliwa na skrajne temperatury. Woda doprowadzona do wrzenia w połączeniu z zimną znajdującą się w odpływie może sprawić, że ceramika popęka, dlatego producenci zarówno środków na udrażnianie, jak i producenci muszli klozetowych rekomendują wodę gorącą, która nie ma temperatury 100 stopni.
Jak zapobiegać zatykaniu się toalety?
Zatkana toaleta może przysporzyć kłopotów w codziennym użytkowaniu. Do zatorów może dojść w co najmniej kilku sytuacjach. Co ważne, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Przede wszystkim zadbaj o regularne czyszczenie. Używaj domowych środków lub gotowych preparatów. W czasie użytkowania spłukuj dużą dawką wody. Pamiętaj również, aby nie umieszczać w toalecie artykułów higienicznych lub innych przedmiotów, które nie powinny znaleźć się w muszli. Czynnością, która pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zapobiegać zatykaniu się toalety jest, wczesna interwencja. Jeśli widzisz, że tworzy się zator – natychmiast reaguj!
Czego nie wolno wrzucać do toalety?
W toalecie nie powinny się znajdować produkty, na których producent daje wyraźne ostrzeżenie:
- Artykuły higieniczne, takie jak wkładki, podpaski tampony, czy nawet ręcznik papierowy po kontakcie z wodą pęcznieją. Nie rozpuszczają się, więc prędzej czy później prowadzą do niedrożności.
- Ponadto muszla klozetowa uchodzi za bezpieczne miejsce do pozbycia się nieprzyjemnie pachnących resztek jedzenia. Otóż nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem, a jedynie z wygodą. Instalacja sanitarna nie jest miejscem gotowym na przyjmowanie resztek, szczególnie twardych owoców, warzyw, kości czy mięsa. Nawet fusy z kawy czy herbaty są w stanie zatkać odpływ.
- Zatkane toalety może być związane z wyborem nieodpowiedniego papieru toaletowego lub jego zbyt duża ilość.
- Niedrożność instalacji sanitarnej może być też związana z kumulacją włosów w rurach, które wyrzucamy poprzez czyszczenie szczotki lub przypadkowe zsunięcie się do muszli kostek do WC wraz z plastikowym koszyczkiem.
Zdecydowanie na każdą z tych sytuacji mamy wpływ, co nie oznacza, że racjonalne korzystanie z muszli całkowicie eliminuje ryzyko zatkania toalety.