Czym myć fugi na podłodze?
z dnia
Czy goście i klienci hoteli i restauracji są tak wymagający, że zaglądają w szczeliny pomiędzy płytkami, aby sprawdzić ich czystość? Prawdopodobnie nie, nie oznacza to jednak, że można zrezygnować z regularnego mycia tych przestrzeni. Czyste fugi to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Czym myć fugi na podłodze, aby osiągnąć ten efekt?
Czyste fugi – ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale i na zdrowie
To, że na podłodze z płytek znajdują się szczeliny wypełnione spoiną, jest tak oczywiste, że większość osób w ogóle nie zastanawia się, dlaczego tak jest. Obecność fug w szczelinach płytek podłogowych wynika z techniki ich układania – płytki nie znajdują się idealnie jedna obok drugiej, ale układane są w niewielkiej odległości od siebie. Wynika to z tego, że ich boki nie są idealnie równe. Powstające w ten sposób szczeliny muszą być wypełnione specjalną spoiną – fugą, która zapobiega przedostawaniu się wody i zanieczyszczeń pod płytki. Fugi mają także funkcję ozdobną. Ich kolor jest dobierany do koloru płytek, a w zależności od tego, czy będzie dopasowany, czy kontrastowy, można uzyskać różne efekty.
Mogłoby się wydawać, że kwestia utrzymywania fug w czystości to mało istotny drobiazg – są one przecież znacznie mniej widoczne niż same płytki. Regularne mycie fug podłogowych wpływa jednak na wygląd całej podłogi. Estetyka to jednak nie wszystko. Szczeliny pomiędzy płytkami są miejscem, w których lubią gromadzić się pleśnie i grzyby. Problem dotyczy przede wszystkim miejsc, gdzie panuje duża wilgotność: kuchni i łazienek. Na dłuższą metę może to prowadzić nawet do problemów zdrowotnych u osób, które użytkują takie pomieszczenia.
Ważne zasady, których należy przestrzegać podczas mycia fug podłogowych
To, czym myć fugi na podłodze, jest tak naprawdę kwestią sporną. Najważniejsze jest wyrobienie sobie właściwych nawyków. Mycie fug podłogowych nie jest niczym skomplikowanym i nie wymaga dużego wysiłku (konieczność używania do tego celu szczoteczki do zębów to mit), ale ważna jest regularność. Łatwiej będzie usunąć zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu kilku tygodni niż kilku miesięcy.
Jakich innych zasad powinno się przestrzegać podczas mycia fug podłogowych?
- Kolejność działania. Czyszczenie fug będzie łatwiejsze, jeśli podłoga zostanie najpierw odkurzona i umyta mopem.
- Używanie odpowiedniego sprzętu. Czym myć fugi na podłodze, by robić to skutecznie, a jednocześnie nie uszkodzić materiału? Najlepsze do czyszczenia fug będą szczotki o miękkim lub półtwardym włosiu.
- Stosowanie preparatów przeznaczonych do danego rodzaju materiału. Specjalne środki do czyszczenia fug mają dużą skuteczność działania, a jednocześnie dają gwarancję, że fugi nie zostaną uszkodzone.
- Regularna impregnacja. Aby efekty czyszczenia utrzymywały się przez dłuższy czas, warto dodatkowo zaimpregnować spoinę. Dzięki temu można ograniczyć wnikanie zanieczyszczeń w jej strukturę.
Czym myć fugi na podłodze: w kuchni, łazience, na korytarzu?
To, czym myć fugi na podłodze, zależy przede wszystkim od rodzaju zabrudzeń. Podczas gdy w łazience hotelowej największym problemem mogą być grzyby i pleśnie, w kuchni czy restauracji najważniejsze będzie poradzenie sobie z plamami z tłuszczu i resztkami jedzenia.
Jak skutecznie wyczyścić fugi na podłodze w łazience? Jeśli pojawił się na nich grzyb lub pleśń, trzeba działać szybko – są one szkodliwe dla zdrowia. Warto sięgnąć po specjalistyczne środki grzybobójcze i usuwające pleśń. Skuteczne są także preparaty zawierające chlor, np. środki do czyszczenia sanitariatów. Środek do czyszczenia fug nakłada się na szczelinę i pozostawia na jakiś czas, a następnie czyści się fugę za pomocą miękkiej szczotki.
Do czyszczenia fug z tłustych plam w kuchni można wykorzystać – co może być zaskakujące – inne tłuste substancje. Sprawdzi się tu nawet zwykła oliwka dla dzieci, którą nasącza się chusteczkę i przemywa fugę. Po takim czyszczeniu należy dodatkowo przemyć fugi octem spirytusowym. Jeśli mycie fug podłogowych w kuchni ma być równie skuteczne, co szybkie, można sięgnąć także po gotowe preparaty.
Czy do czyszczenia fug mogą przydać się dodatkowe akcesoria? Czym myć fugi na podłodze – może warto wykorzystać do tego mop parowy? Jeśli w hotelu, restauracji czy pensjonacie używa się tego typu sprzętu, mycie fug za jego pomocą będzie bardzo dobrym pomysłem. Mopy parowe skutecznie usuwają nie tylko zanieczyszczenia, ale także drobnoustroje. Sprawdzą się zarówno podczas usuwania plam typowych dla kuchni, jak i zanieczyszczeń obecnych w łazience czy na korytarzu.
Czy domowe metody na mycie fug na podłodze sprawdzą się w hotelu lub restauracji?
Wyszukiwarka Google, zapytana o to, czym myć fugi na podłodze, podpowiada w pierwszej kolejności wykorzystanie tradycyjnych domowych sposobów. Proszek do pieczenia, soda oczyszczona, ocet czy kwasek to środki, którym nie można odmówić skuteczności. Już niewielka ilość wystarczy, by pozbyć się uporczywych zanieczyszczeń z przestrzeni pomiędzy płytkami.
Używanie łatwo dostępnych środków to duża oszczędność dla domowego budżetu. A może w przypadku restauracji, hotelu czy pensjonatu również można ograniczyć koszty sprzątania, wykorzystując do mycia fug na podłodze ocet czy sodę? Tu sytuacja jest nieco inna niż w domu: sprzątane powierzchnie są większe i konieczne byłoby używanie dużych ilości domowych środków, liczonych nawet w litrach czy kilogramach. Nie da się też ukryć, że domowe sposoby są nieco bardziej czasochłonne. Przygotowywanie pasty z sody czy roztworu octu w odpowiednich proporcjach zawsze będzie trwało dłużej niż np. spryskanie fug gotowym preparatem w sprayu.
Skuteczne sposoby na wybielanie fug
Jeśli zanieczyszczenia wniknęły głęboko w strukturę fugi, powierzchowne czyszczenie może nie wystarczyć. Owszem, pozwoli na pozbycie się szkodliwych pleśni i grzybów oraz na usunięcie zabrudzeń, jednak fuga nadal może wyglądać nieestetycznie. Problem dotyczy zwłaszcza fug w jasnych odcieniach. Czym myć fugi na podłodze, by przywrócić im pierwotny kolor? Sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju środki i naturalne substancje o kwaśnym odczynie: ocet, kwasek cytrynowy, a nawet sok z cytrusów. Sprawdzonym sposobem na wybielanie fug jest wykorzystanie roztworu wybielacza na bazie chloru. Aby fugi pozostały białe przez dłuższy czas, po czyszczeniu można posmarować je warstwą wosku.