Podłoga z płytek jest uważana za najłatwiejszą do utrzymania w czystości. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga sprzątania. Plamy i smugi widać nie tylko na błyszczących płytkach, ale i na tych matowych, a drobne zabrudzenia mogą dostawać się do szczelin pomiędzy płytkami, przez co stają się trudne do usunięcia. Jak tego uniknąć? Pomoże regularne mycie podłogi z płytek, a przede wszystkim – używanie odpowiedniego sprzętu i środków czystości. Czym myć podłogę z płytek, aby zawsze wyglądała idealnie?

Czym myć podłogę z płytek? Skuteczne środki czystości

Rodzaj środka czyszczącego powinien być dobrany do rodzaju zabrudzeń. Pod tym względem rozróżnia się mycie kwasowe i zasadowe. Środki czystości do mycia zasadowego najlepiej stosować w kuchni i innych miejscach, gdzie na podłodze pojawiają się zanieczyszczenia organiczne: plamy z tłuszczu czy resztki żywności. Środki o odczynie kwasowym sprawdzą się natomiast w łazienkach, gdzie zabrudzenia mają charakter nieorganiczny (np. osady z kamienia).

Uniwersalne środki do mycia podłogi z płytek nie zawsze sprawdzą się w każdych warunkach. W przypadku, gdy zabrudzenia są silne lub powstały w wyniku działania określonych substancji (np. plamy z oleju), warto sięgnąć po specjalistyczne środki.

Czym charakteryzują się dobrej jakości środki do mycia podłogi z płytek? Zarówno płyny o uniwersalnym zastosowaniu, jak i te specjalistyczne, powinny skutecznie usuwać zabrudzenia bez konieczności intensywnego wycierania. Płyn do podłóg nie powinien intensywnie się pienić, ważne jest również, by szybko wysychał na powierzchni płytek, nie pozostawiając smug ani śliskiej warstwy. Najskuteczniejsze płyny do mycia płytek podłogowych to te skoncentrowane – duże stężenie składników aktywnych pozwala na używanie mniejszych ilości płynu, dzięki czemu preparaty są bardziej wydajne i ekonomiczne. Środki do mycia podłogi z płytek często zawierają dodatkowe substancje pielęgnujące, które pozwalają zachować przez dłuższy czas idealny wygląd płytek. W razie potrzeby warto wybrać także preparaty o szczególnych zastosowaniach, np. nabłyszczające podłogę lub tworzące na niej warstwę antypoślizgową.

Czym myć podłogę z płytek, aby w pomieszczeniu panował przyjemny zapach? Tu wybór jest szeroki. Producenci profesjonalnych płynów do czyszczenia podłóg w łazienkach, korytarzach i ogólnodostępnych przestrzeniach w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, mają w swoich ofertach np. preparaty o zapachach kwiatowych, cytrusowych czy owocowych.

Czy domowe sposoby sprawdzą się do mycia podłogi z płytek w hotelu lub restauracji?

Wiele osób poleca ocet lub sodę oczyszczoną do mycia podłogi z płytek. Rzeczywiście, to rozwiązanie jest skuteczne, a przede wszystkim ekologiczne, jednak niekoniecznie sprawdzi się w warunkach restauracyjnych czy hotelowych. Przede wszystkim oznaczałoby to używanie bardzo dużych ilości octu czy sody i konieczność częstego uzupełniania zapasów tych środków. Warto też pamiętać o tym, że ocet pozostawia dość intensywny zapach, który może być nieprzyjemny dla gości. Tradycyjne środki czystości mogą okazać się niewystarczające, gdy konieczna jest dezynfekcja płytek podłogowych – ocet, kwasek i soda mają tylko działanie myjące.

Czym myć podłogę z płytek, aby ją zdezynfekować?

Dezynfekcja powierzchni podłogowych nie jest konieczna na co dzień. Nie trzeba też wykonywać jej w każdym pomieszczeniu. Usuwanie bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów jest kluczowe w przypadku kuchni, łazienek (ogólnodostępnych i dla personelu), w niektórych przypadkach może być konieczne także w pokoju hotelowym – np. gdy okaże się, że przebywała w nim osoba zakażona.

Czy myć podłogę z płytek podczas przeprowadzania dezynfekcji? Najlepiej sprawdzą się do tego celu środki do dezynfekcji dużych powierzchni, takie same, jakie wykorzystuje się do dezynfekowania blatów roboczych, szafek, poręczy schodów czy klamek w ogólnodostępnych obiektach. Takie preparaty mają najczęściej w swoim składzie alkohol etylowy lub izopropylenowy. To składnik, dzięki któremu możliwe jest skuteczne unieszkodliwienie groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów czy grzybów.

Czy po dezynfekcji podłogi z płytek trzeba ją dodatkowo umyć zwykłym płynem? Jeśli preparat dezynfekujący zostanie odpowiednio dobrany, to nie ma takiej konieczności. Środki do dezynfekcji mają również właściwości myjące i pielęgnujące płytki.

Jaki mop sprawdzi się podczas mycia podłogi z płytek?

Smugi i zacieki to duży problem zwłaszcza w przypadku płytek podłogowych z połyskiem. Wystarczy spojrzeć na nie pod światło, a okazuje się, że na podłodze znajdują się nieestetyczne ślady. Czym myć podłogę z płytek, aby uniknąć tego problemu? Kluczowe jest sprzątanie z użyciem odpowiedniego mopa. Do mycia podłóg z płytek najlepiej sprawdzą się płaskie mopy z mikrofibry – materiału, który bardzo dobrze wchłania wodę, dzięki czemu na płytkach pozostaje jej minimalna ilość. Jeśli pomieszczenia w hotelu czy restauracji są duże, płytki można czyścić także za pomocą profesjonalnych maszyn myjących. Taki sprzęt zapewnia dużą dokładność i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń.

Polecane produkty