Remont w przypadku hotelu, restauracji czy pensjonatu to często nie tylko kwestia wizerunkowa. Pomieszczenia remontuje się nie tylko po to, by zadbać o komfort i przyjemne wrażenia klientów – często jest to po prostu konieczność. Budynki, w których mieszczą się restauracje czy obiekty hotelowe, muszą być dostosowane do obowiązujących norm i przepisów.

Dla każdego właściciela remont to duże wyzwanie. Jest to związane także z koniecznością dokładnego posprzątania wyremontowanych pomieszczeń i przygotowania ich do użytkowania. Goście i klienci nie mogą czekać – sprzątanie musi odbyć się szybko i sprawnie, przede wszystkim jednak być skuteczne. Czym myć podłogi po remoncie, aby zapewnić idealną czystość w hotelu lub restauracji?

Kolejność sprzątania. Mycie podłóg po remoncie? Zawsze na końcu!

Aby sprzątanie po remoncie było skuteczne, konieczne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. Sprzątając najpierw meble i elementy wyposażenia położone najwyżej, a dopiero na końcu zajmując się myciem podłogi, można oszczędzić dużo czasu – unika się wówczas sytuacji, gdy kurz i pył poremontowy z lamp czy mebli spada na świeżo umytą podłogę.

Aby posprzątać pokój hotelowy, restaurację czy inne pomieszczenie po remoncie, należy najpierw zająć się usunięciem folii malarskiej i innych elementów ochronnych. W dalszej kolejności można wyczyścić ścierką do kurzu (najlepiej z mikrofibry) lampy i meble w górnej części pomieszczenia, a następnie przejść do czyszczenia parapetów i elementów znajdujących się niżej. Mycie podłogi po remoncie odbywa się na samym końcu.

Skuteczne środki do mycia podłóg po remoncie

Na podłodze po remoncie pozostaje najczęściej szczególny rodzaj zabrudzeń: pył poremontowy. To drobinki tynku, farby i cegieł, powstające w wyniku wygładzania ścian, kucia, wiercenia. Pył poremontowy jest dość trudny do usunięcia za pomocą zwykłych środków czystości. Uniwersalne płyny mogą jedynie spowodować, że będzie rozmazywał się po powierzchni podłogi. Nawet gdy w pierwszej chwili wydaje się, że posadzka jest już czysta, po wyschnięciu płynu okazuje się, że nadal znajduje się na niej nieestetyczny biały nalot.

Czym myć podłogę po remoncie hotelu, pensjonatu czy restauracji, aby sprzątanie było skuteczne? Przede wszystkim należy pamiętać, że zabrudzenia powstające w wyniku remontów mają charakter nieorganiczny. Najlepiej sprawdzą się w ich przypadku płyny do mycia kwaśnego, o odczynie pH poniżej 7. Takie środki działają jak tradycyjny ocet – skutecznie usuwają drobinki kurzu i pyłu, pozostawiając podłogę czystą i lśniącą. W dobre środki do mycia podłogi po remoncie warto zainwestować nieco więcej pieniędzy. Dzięki temu można uniknąć czyszczenia tej samej powierzchni po kilka czy nawet kilkanaście razy. Aby mycie podłogi było skuteczniejsze, warto je poprzedzić dokładnym odkurzaniem.

Czym myć podłogę po remoncie? Sprawdzony sprzęt myjący

Do mycia podłogi po remoncie przyda się przede wszystkim mop – ale nie taki najtańszy, wykonany z łatwo rwących się sznurków. Zbieranie pyłu poremontowego z podłogi ułatwi płaski mop z mikrofibry. To materiał, który skutecznie usuwa różnego rodzaju zabrudzenia, także te najdrobniejsze, i ogranicza powstawanie smug. Podczas mycia podłogi za pomocą mopa należy pamiętać o tym, by często płukać mopa i dobrze go odciskać – dzięki temu brud nie będzie rozmazywał się po panelach czy płytkach.

Są miejsca, które trudno dokładnie wyczyścić za pomocą mopa. Chodzi przede wszystkim o kąty, szczeliny przy listwach podłogowych, podłogę w pobliżu mebli. Wszystkie te miejsca najlepiej czyścić za pomocą szmatki, również wykonanej z mikrofibry. Aby mycie było skuteczne, można nasączyć ją płynem do mycia podłóg.

Duże powierzchnie: czym myć podłogę po remoncie w sali restauracyjnej lub w recepcji hotelowej?

Sprzątanie za pomocą zwykłego mopa może w przypadku większych pomieszczeń trwać dość długo – z uwagi na fakt, że często konieczne jest kilkukrotne mycie tej samej powierzchni. Jak przyspieszyć sprzątanie po remoncie? Jeśli hotel, pensjonat czy restauracja dysponują profesjonalną maszyną czyszczącą, warto wykorzystać ją do mycia podłogi po remoncie. Należy jedynie pamiętać, by wlać do jej zbiornika środek czyszczący o dużej skuteczności w usuwaniu pyłu poremontowego.

Polecane produkty