Czym myć drewnianą podłogę?
z dnia
Drewniana podłoga w hotelu tworzy przytulną atmosferę, którą doceniają goście i klienci. Taki rodzaj posadzki ma jednak swoje wymagania. Parkiety i panele są delikatniejsze niż płytki i nieco trudniejsze do utrzymania w czystości, jednak jeśli odpowiednio się o nie zadba, odwdzięczą się pięknym wyglądem i blaskiem. Czym myć drewnianą podłogę w często uczęszczanych miejscach: restauracjach, hotelach, pensjonatach?
Nie tylko panele: rodzaje podłóg drewnianych
Pod pojęciem podłóg drewnianych kryją się różne rodzaje posadzek. Te najpopularniejsze to oczywiście podłogi pokryte panelami winylowymi, czyli rodzajem desek wykonanych z płyt wiórowych i pokrytych laminatem. W starszych budynkach (ale nie tylko) spotyka się także parkiety, czyli posadzki wykonane z cienkich deseczek z litego drewna, ułożonych w efektowne kształty. We wnętrzach w stylu rustykalnym można z kolei zobaczyć podłogi ze zwykłych desek, odpowiednio oszlifowanych i pokrytych lakierem.
Dlaczego podłogi z drewna potrzebują szczególnej pielęgnacji?
Podłogi z drewna, zarówno desek, jak i paneli, tworzą ciepłą atmosferę w pomieszczeniu, jeśli tylko są odpowiednio czyszczone, mogą służyć gościom i klientom przez wiele lat. Kluczowe jest przede wszystkim odpowiednie dbanie o podłogi na co dzień. Chodzi tu o sposób mycia podłóg drewnianych: ten rodzaj materiału nie lubi dużej ilości wody. Panele i parkiety można myć na mokro, należy jednak pamiętać, by dokładnie odciskać mopa przed naniesieniem środka myjącego na posadzkę. Dotyczy to również drewna pokrytego lakierem – wierzchnia warstwa nie stanowi dla nich wystarczającej ochrony, ponieważ woda i płyn może dostawać się do szczelin pomiędzy panelami lub deskami.
Odpowiednia pielęgnacja w przypadku podłóg drewnianych nie oznacza wyłącznie ich regularnego mycia. Od czasu do czasu konieczne jest również uzupełnienie zewnętrznej warstwy ochronnej pokrywającej lub deski. Robi się to, zlecając usługę lakierowania lub olejowania podłogi drewnianej specjalistycznym firmom. Jeśli deski drewniane są mocno zniszczone, warto zdecydować się na cyklinowanie parkietu. W przypadku podłóg lakierowanych zaleca się wykonywanie co kilka miesięcy pastowania, a w przypadku podłóg olejowanych – woskowania. Warto do tego celu wybierać naturalne środki o jak najkrótszym składzie.
Jakie efekty może przynieść prawidłowa pielęgnacja podłóg drewnianych? To nie tylko piękny wygląd posadzki: lśniące deski o wyraźnie zarysowanej teksturze drewna. Używanie odpowiednich środków czystości i właściwa technika czyszczenia pozwoli także przedłużyć żywotność podłogi i uniknąć kosztów związanych z remontem.
Kilka prostych zasad, które ułatwią dbanie o podłogi drewniane
Deski drewniane i panele, nawet gdy pokryje się je lakierem, są dość podatne na zarysowania i uszkodzenia. Jak tego uniknąć? Polecamy kilka prostych sposobów, które sprawdzą się również w często uczęszczanych miejscach: na korytarzach hotelowych, w restauracjach czy jadalniach:
- przed wejściem warto położyć wycieraczkę, która będzie zbierała drobinki piasku i inne zanieczyszczenia, które mogłyby porysować parkiet, funkcję ochronną spełni też mata lub dywanik;
- panele podłogowe i deski można odkurzać, ale należy to robić wyłącznie za pomocą miękkiej szczotki;
- pod krzesła i meble dobrze jest przykleić filcowe podkładki, aby uniknąć zarysowań na podłodze;
- do mycia i pielęgnacji podłóg należy używać delikatnego sprzętu i wyłącznie przeznaczonych do tego celu środków czystości.
Czym myć drewnianą podłogę: polecane mopy
Wybierając mopa do mycia drewnianej podłogi, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego został wykonany. Do mycia desek i paneli polecamy przede wszystkim mopy z mikrofibry. To materiał, który ma dużą chłonność, dzięki czemu nadmiar płynu nie pozostaje na podłodze i nie wnika pomiędzy szczeliny. Mikrofibra pomoże także ograniczyć ilość smug i zacieków na deskach.
Czym myć drewnianą podłogę: mopem płaskim czy sznurkowym? Mop w formie płaskiej ściereczki będzie lepszym wyborem. Nie tylko jest on skuteczniejszy, jeśli chodzi o usuwanie zabrudzeń, ale również pozwala równomiernie umyć całą podłogę, nie pozostawiając na niej dużej ilości płynu. Dobrym pomysłem jest także używanie do mycia podłogi drewnianej mopa obrotowego.
Czym myć podłogę w nagłych przypadkach, np. gdy jeden z gości wyleje napój? W takich sytuacjach należy działać szybko, aby płyn nie dostał się pod panele lub deski. Najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas zmycie napoju za pomocą mokrej ściereczki z mikrofibry, a następnie umycie posadzki mopem i płynem do podłóg.
Skuteczne środki czystości do mycia drewnianej podłogi
Specjalistyczne środki do mycia podłóg drewnianych w hotelach, restauracjach i innych tego typu obiektach to nie tylko sposób na skuteczne i bezpieczne czyszczenie. W składzie tego typu płynów znajdują się także substancje nabłyszczające oraz pielęgnujące, np. naturalne oleje i woski. Takie płyny do mycia podłóg drewnianych odżywią deski i zapewnią im efektowny połysk.
Wybierając płyn do mycia podłogi drewnianej, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Płyny do mycia ręcznego działają nieco inaczej niż płyny do mycia maszynowego (podłogi drewniane na dużych powierzchniach można myć także za pomocą maszyn czyszczących). Ważne jest również, aby wybrać odpowiedni płyn: do podłóg lakierowanych lub olejowanych. Poszczególne rodzaje różnią się składem: w płynach przeznaczonych do podłóg olejowanych znajdują się składniki tłuszczowe, płyny do podłóg lakierowanych są natomiast beztłuszczowe.
Domowe sposoby? Przypadkowo wybrane środki czystości? Dlaczego niewłaściwa pielęgnacja może szkodzić drewnianej podłodze?
W internecie można spotkać się z poradami na temat stosowania domowych środków czystości do mycia podłóg drewnianych. Czy używanie octu, kwasku cytrynowego lub sody jest bezpieczne? Nie polecamy takich sposobów: silnie skoncentrowany ocet i inne domowe środki mogą być szkodliwe dla lakieru lub oleju pokrywającego deski lub panele. Można je rozcieńczyć, ale dobranie odpowiednich proporcji jest trudne – zbyt słaby roztwór może z kolei być mało skuteczny.
Dlaczego do mycia podłóg drewnianych nie można używać preparatów do płytek? Są to silne detergenty, które nie szkodzą powierzchniom ceramicznym czy z PCV, ale mogą uszkodzić wierzchnią warstwę desek lub paneli z drewna. Do czyszczenia tego typu podłóg powinno się używać wyłącznie specjalistycznych środków o łagodnym działaniu.