Utrzymanie powierzchni znajdujących się w firmie lub w domu w perfekcyjnym stanie jest niezwykle istotne. Bakterie, wirusy czy zanieczyszczenia na blatach, narzędziach i akcesoriach domowych nie tylko źle wyglądają – mogą także wydzielać nieprzyjemny zapach czy stać się przyczyną rozwoju chorób lub schorzeń. Wiele osób zastanawia się nad wyborem optymalnego środka do czyszczenia spośród czyściw włókninowych oraz papierowych. Obie wersje mają swoje wady i zalety, dlatego wybór najlepszego jest zazwyczaj kwestią gustu oraz prywatnych wymagań.

czyściwo przemysłowe czy włókninowe

Do czego służą czyściwa i dlaczego warto je mieć?

Czyściwa papierowe i włókninowe są przeznaczone do jednorazowego użytku, dlatego nie wymagają prania oraz suszenia czy stosowania detergentów. Ma to kilka bardzo istotnych zalet. Pierwszą jest to, że każda sztuka czyściwa ma identyczną jakość, miękkość oraz chłonność. Pranie ściereczek w pralce w bardzo wysokich temperaturach oraz ich późniejsze suszenie zmienia strukturę materiału i sprawia, że już po kilkunastu praniach robi się twardy, mniej chłonny, a przy tym także bardziej podatny na uszkodzenia. Kolejną zaletą czyściwa jest higieniczność oraz bezpieczeństwo użytkowania, co ma niebagatelne znaczenie zarówno w domu, jak i w siedzibie danej firmy. Czyściwa skutecznie usuwają większość zabrudzeń stałych i płynnych, takich jak oleje, smary czy farby, a nawet zaschnięte ślady z artykułów spożywczych.

czyściwo przemysłowe czy włókninowe

Czyściwa włókninowe – dla szczególnie wymagających

Czyściwo włókninowe ma jedną ogromną zaletę – doskonale czyści większość powierzchni z nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Włóknina użyta do ich produkcji przeważnie pochodzi z procesu recyklingu i charakteryzuje się dużą trwałością na uszkodzenia, takie jak rozdarcie lub powstawanie dziur wskutek mocniejszego tarcia. Czyściwa włókninowe znakomicie czyszczą płyny, głównie dzięki ich wysokiej chłonności, i świetnie sobie radzą z zanieczyszczeniami stałymi, gdyż można nimi intensywnie pocierać zabrudzoną powierzchnię. Włóknina to doskonały wybór do branż, w których zabrudzenia są uporczywe i trudne do usunięcia.


Czyściwa papierowe – inne zalety, inne zastosowania

Czyściwo papierowe z kolei charakteryzuje się nieco innymi zaletami. Ze względu na mniejszą grubość jest mniej chłonne niż czyściwo włókninowe, dlatego służy głównie do usuwania zabrudzeń stałych. Ponadto papier jest stosunkowo miękki, więc nie powinno się nim trzeć zaschniętych zabrudzeń na szorstkich powierzchniach. Czyściwo papierowe jest jednak znacznie tańsze w eksploatacji, a w opakowaniu znajduje się zdecydowanie więcej pojedynczych sztuk niż w przypadku czyściwa włókninowego. To pozwala na bardzo duże oszczędności. Czyściwa papierowe najlepiej sprawdzą się np. w branży kosmetycznej, w służbie zdrowia, w toaletach oraz w pomieszczeniach domowych, gdzie nie ma potrzeby stosowania znacznie mocniejszych i bardziej wytrzymałych wariantów włókninowych. Bardzo często papier jest lepszym wyborem, mimo mniejszej trwałości i chłonności.

czyściwo przemysłowe czy włókninowe

Jak wybrać odpowiednie czyściwo?

Podczas wyboru czyściwa na pierwszym miejscu warto postawić specyfikę pracy, na drugim ekonomiczność zakupu, a na trzecim – prywatne preferencje. Jeśli planujesz zakupić czyściwo do warsztatu czy zakładu produkcyjnego, koniecznie zdecyduj się na wariant wykonany z włókniny, który zapewni precyzyjne czyszczenie większości powierzchni z uporczywych zabrudzeń olejowych czy spożywczych. Jeśli jednak czyściwo ma zapewnić doskonałą czystość w pokojach hotelowych, w obiektach służby zdrowia czy w gabinetach kosmetycznych – postaw na modele papierowe, np. wykonane z celulozy.

Polecane produkty