Wiele osób decyduje się na położenie w domu, w biurze czy też pomieszczeniach innego przeznaczenia, paneli. To doskonałe rozwiązanie pod wieloma względami. Jeśli wybierzesz te wysokiej klasy, będą cechowały się większą odpornością na ścieranie. Dodatkowo łatwo o nie zadbać i utrzymać w czystości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakich środków najlepiej używać do czyszczenia oraz jak myć panele bez smug, zapraszamy do lektury. Okazuje się, że najistotniejsza jest technika mycia paneli!

Jak myć panele bez smug?

Szykujesz w domu remont albo właśnie jesteś na etapie wykańczania? Chcesz położyć na podłodze panele albo już jesteś ich posiadaczem? Dowiedz się, jak myć panele, żeby nie było na nich widać smug. W końcu czysta podłoga to swego rodzaju wizytówka domu. Na początku zacznij od porządnego odkurzania podłogi, najlepiej za pomocą odkurzacza. Dlaczego lepiej jest wybrać odkurzacz niż miotłę? Ponieważ odkurzacz pozwoli Ci skutecznie pozbyć się kurzu i pyłków, z kolei szczotka spowoduje, że w czasie zamiatania cały kurz uniesie się w powietrze, a następnie ponownie opadnie. Dzięki odkurzaczowi pozbędziesz się z powierzchni podłogi kurzu, piasku czy innych drobinek. Jest to szczególnie ważne, gdy mowa o panelach, ponieważ unikniesz wtedy niechcianych rys, które mogłyby powstać w czasie mycia na skutek zalegania na podłodze jakichś drobin.

Teraz skupmy się na tym, jak myć panele bez smug? Jedną z głównych zasad, o których należy pamiętać, jest to, aby myć je zgodnie z ich ułożeniem. Nie należy też zapominać o zastosowaniu odpowiednich płynów do mycia podłóg, przeznaczonych do konkretnego rodzaju podłogi.

Jak myć panele winylowe?

Jeśli posiadasz panele winylowe, zaraz dowiesz się, jak je myć. Chcąc utrzymać podłogę z winyli w dobrym stanie, powinieneś odpowiednio dbać o jej codzienną pielęgnację. Mianowicie, pierwszą rzeczą, którą powinieneś robić podczas rutynowego sprzątania, jest odkurzenie paneli za pomocą odkurzacza lub miotły. W momencie, kiedy przez przypadek jakiś płyn rozleje się na podłogę winylową, powinieneś pamiętać, aby go zetrzeć. Nie pozostawiaj rozlanego napoju na noc czy na kilka dni. To może skutkować niechcianym odbarwieniem czy zaciekiem. Jeśli masz już odkurzanie z głowy, pora przystąpić do mycia na mokro. Płaski mop sprawdzi się w tym celu idealnie. Namocz go w wiadrze z wodą i środkiem czyszczącym, następnie odciśnij nadmiar wody (im mocniej uda się to Tobie zrobić, tym lepiej) i przystąp do zadania. Kiedy panele wyschną, będziesz mógł cieszyć się czystą podłogą.

Jak myć panele laminowane?

Pora zgłębić tajniki i dowiedzieć się, jak myć panele laminowane? Najważniejsza jest systematyczność. Do usuwania codziennych zabrudzeń, możesz posłużyć się suchym mopem, najlepiej takim z mikrofibry lub odkurzaczem. To sprawi, że pozbędziesz się z podłogi okruszków, drobinek piasku i innych. W dalszym kroku skorzystaj ze środka do czyszczenia podłóg laminowanych. Jeśli przystąpisz do czyszczenia na mokro, pamiętaj, aby odpowiednio odcisnąć mop, by nadmiar wody został w wiadrze. Tego typu czyszczenie podłogi możesz stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Ostatnim krokiem jest pastowanie podłóg. Ta czynność pozwoli na wydłużenie trwałości i wydobycie piękna Twojej podłogi. Powtarzaj ją raz w miesiącu.

Czym myć panele podłogowe?

To kluczowe pytanie. Najlepiej jest stosować wodę z odrobiną detergentu czyszczącego. Jednak co ważne, wszystko z umiarem. Panele niekoniecznie lubią się z wodą. Kiedy wymieszasz jeden składnik z drugim, zanurz w nim mopa i mocno odciśnij. Następnie przystąp do mycia. Pamiętaj, aby panele myć zgodnie z kierunkiem ich położenia. Korzystając z tych rad, unikniesz powstawania na podłodze smug. Należy również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór środków czyszczących. Panele laminowane odporne są na zabrudzenia, a także na ścieranie czy promieniowanie słoneczne. Jednakże mają też jeden, podstawowy minus. Mianowicie przyciągają kurz. Do ich czyszczenia wykorzystaj mleczka antystatyczne czy preparaty pozbawione amoniaku. Nanieś je na miękką ściereczkę z mikrofibry albo mopa z mikrofibry, aby nie uszkodzić laminatu. Z kolei w przypadku podłogi winylowej, świetnie spisze się Pronto do paneli. Producent zapewnia, że środek ten w łagodny sposób czyści, pielęgnuje i dba o bezpieczeństwo podłogi. Nawilży podłogę, ale też pozostawi na niej połysk. Pronto gwarantuje również neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

Czym myć panele, żeby błyszczały?

Okazuje się, że sprawdzonym i skutecznym sposobem, aby pozostawić panele błyszczące i bez smug, jest mycie ich wodą z dodatkiem octu. Do 5 litrów wody dodaj mniej więcej cztery lub pięć łyżek octu. Woda nie musi być ciepła. Co niektórzy uważają wręcz, że powinna być zimna. W tak przygotowanej miksturze zanurz mopa i przystąp do mycia podłogi. Jeśli przeszkadza Ci zapach octu, możesz dodać bezpośrednio do wiadra kilka kropel swojego ulubionego olejku eterycznego i problem z głowy.

Czym myć matowe panele podłogowe?

Zmagasz się z problemem matowych paneli? Jest na to rozwiązanie. Możesz skorzystać ze środka Panelin, który nadaje się zarówno do mycia paneli podłogowych, jak i ściennych. Genialnie radzi sobie z usuwaniem kurzu, brudu czy innych zanieczyszczeń. Poza właściwościami czyszczącymi ma również właściwości nabłyszczające. Pozostawi na panelach cienką powłokę połysku. Teraz już wiesz, czym myć panele podłogowe, aby nie były matowe, tylko tak, aby wydobyć z nich połysk.

Czym myć panele - domowe sposoby

Nie da się ukryć, że najpopularniejszym domowym sposobem na mycie podłogi, jest dodanie do wiadra z ciepłą wodą odrobiny płynu do mycia naczyń. Ta metoda z pewnością pozwoli na uniknięcie smug. Wspomniany już wcześniej ocet również sprawdzi się w myciu i nabłyszczaniu podłogi. Możesz również przygotować roztwór oparty na bazie dwóch szklanek wody, połowy szklanki octu i dwóch łyżek oliwy z oliwek. Mieszankę przelej do butelki z rozpylaczem i spryskaj nią panele. Pamiętaj, że podłoga powinna być wcześniej umyta ciepłą wodą. Następnie weź do ręki suchą szmatkę i zacznij polerować. Podłoga będzie jak nowa. Jeśli będziesz odpowiednio dbać o panele i regularnie je czyścić, posłużą Ci na długie lata.

Polecane produkty