Większość z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że na dłoniach znajduje się najwięcej bakterii, przez co brudne ręce często mogą być przyczyną wielu groźnych i niebezpiecznych dla zdrowia chorób.

Wystarczy chwila nieuwagi, aby zabrudzonym palcem przetrzeć oko, usta lub nos i w efekcie narazić się na rozwój infekcji, lub alergii.

Nie zawsze jesteśmy świadomi zagrożenia. Każde dotknięcie klamki, guzika w windzie, poręczy autobusowej czy też przycisków w bankomacie wymaga dokładnego oczyszczenia dłoni, gdyż są to jedne z wielu miejsc będących siedliskiem drobnoustrojów.

Wystarczy kilkanaście sekund mycia rąk, by pozbyć się nawet 90% bakterii z powierzchni skóry. Warto jednak wiedzieć, jak to robić prawidłowo – poznaj szczegółową instrukcję mycia i dezynfekcji rąk.


Kiedy myjemy ręce?

Warto pamiętać, że jest wiele sytuacji, po których umycie rąk jest koniecznością. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • wynoszenie śmieci
  • korzystanie z toalety domowej i publicznej
  • powrót do domu ze spaceru sklepu, szpitala, przychodni, szkoły czy pracy
  • kontakt z krwią lub odchodami
  • obróbka surowego mięsa
  • pomoc osobie chorej
  • podróż komunikacją miejską
  • zmiana pieluch dziecięcych
  • wydmuchiwanie nosa
  • głaskanie zwierząt

Częste mycie rąk pozwoli usunąć większość szkodliwych mikroorganizmów, dlatego tak ważna jest częstotliwość, a nawet nie jakość środka myjącego, gdyż bez względu na wybrane mydło, płyn czy inny preparat, dla uzyskania jak największej efektywności, należy oczyszczać dłonie przez minimum 30 sekund.

mycie rąk

Warto również pamiętać, że mycie rąk jest koniecznie zawsze przed przygotowaniem posiłku.


Procedura mycia rąk – instrukcja krok po kroku

Prawidłową procedurę mycia rąk należy rozpocząć od zmoczenia dłoni ciepłą lub letnią wodą, a następnie zaaplikowania na nie środka myjącego, który powinien zostać rozprowadzony po całej powierzchni – zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie dłoni.

Następnie należy dotrzeć do przestrzeni między palcami, a także dokładnie oczyścić opuszki palców, w tym również cały kciuk. Środek myjący powinniśmy rozprowadzić również na nadgarstkach.

instrukcja mycia rąk

Wszystkie czynności należy powtarzać przez 30 sekund, ciągle rozprowadzając preparat myjący w dłoniach.

Po starannym umyciu rąk przychodzi czas na dokładnie spłukanie środka i osuszenie rąk ręcznikiem – najlepiej w tym celu wykorzystać ręcznik papierowy, który jest jednorazowy, dzięki czemu po wytarciu dłoni można go wyrzucić do kosza.


Nie zapomnij o dezynfekcji rąk

Po dokładnym umyciu rąk można przejść do etapu dezynfekcji. Jednak należy pamiętać, aby przed tą czynnością starannie osuszyć dłonie, gdyż w innym przypadku resztki kropel wody znajdujące się na ich powierzchni mogą rozcieńczyć preparat bakteriobójczy, przez co nie będzie on w pełni skuteczny.

Najlepiej wybierać środki do dezynfekcji, których można używać bez konieczności kontaktu z wodą.

Jednak warto pamiętać, że większość preparatów o przeznaczeniu bakteriobójczym charakteryzuje się składem opierającym się na zawartości alkoholu, przez co mogą być one drażniące, szczególnie dla suchej i wrażliwej skóry.

instrukcja dezynfekcji rąk


Dlatego po dokładnej dezynfekcji należy zastosować dobry krem nawilżający, który ukoi skórę i załagodzi podrażnienia. Preparaty do dezynfekcji są bardzo skuteczne w swoim działaniu, dlatego warto z nich korzystać, by chronić swoje zdrowie przed wpływem bakterii, wirusów i grzybów.

Dokładne mycie rąk i stosowanie środków bakteriobójczych z pewnością da poczucie bezpieczeństwa i niweluje ryzyko powstawania infekcji niebezpiecznych dla organizmu.

Polecane produkty