Wiele osób, szczególnie w dobie pandemii, zastanawia się, jak skutecznie chronić siebie i swoich bliskich przed zarażeniem. Aktualnie najpowszechniejszymi metodami stosowanymi w każdym miejscu są maseczki, przyłbice, rękawiczki i preparaty przeznaczone do dezynfekcji rąk. Tego rodzaju akcesoria i środki można znaleźć już niemal w każdym sklepie. Jednak czy rękawiczki sprawdzą się równie dobrze, co płyny do dezynfekcji? Czy obydwa rozwiązania są tak samo skuteczne? Poznaj odpowiedzi na te pytania, czytając nasz artykuł.

Dezynfekcja rąk

Rękawiczki - różne rodzaje

Rękawiczki diagnostyczne lateksowe, nitrylowe, winylowe – na rynku znajduje się wiele różnych modeli. Są to akcesoria niezbędne do zachowania najwyższego poziomu higieny, które jednocześnie chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusów i bakterii. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ogromną zaletą rękawiczek jednorazowych jest ich szerokie zastosowanie. Można je wykorzystać w placówkach medycznych, podczas zabiegów i badań, pracy w laboratoriach, świadczenia usług fryzjerskich i kosmetycznych, a także w trakcie sprzątania. Zastosowanie rękawiczek zapewnia ochronę, gdyż znacznie minimalizuje ryzyko przeniesienia szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów na nasze dłonie. Dodatkowo, rękawiczki są oferowane w zbiorczych opakowaniach, w których znajduje się wiele sztuk, dzięki czemu stanowią bardzo ekonomiczne i wydajne rozwiązanie.

Oczywiście skuteczność rękawiczek uzależniona jest od ich prawidłowego użytkowania. Trzeba na nie uważać przy pracy z ostrymi narzędziami i krawędziami, gdyż mogą one uszkodzić materiał, przez co rękawiczka nie będzie już tak dobrze chronić. Ponadto należy koniecznie wybrać odpowiedni dla siebie rozmiar, gdyż to od niego zależy komfort podczas pracy w rękawiczkach. Zbyt małe mogą krępować ruchy, a zbyt duże zsuwać się z dłoni i ograniczać precyzję podczas wykonywania wszelkich czynności. Rękawiczki powinny być wygodne, wytrzymałe i elastyczne.

Rękawiczki nitrylowe będą znakomitym rozwiązaniem dla alergików i osób z wrażliwą skórą skłonną do podrażnień. Są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, dlatego nadają się do pracy z ostrymi narzędziami. Modele winylowe również nie wywołują alergii, a także znakomicie dopasowują się do kształtu dłoni, zapewniając przy tym pewny chwyt. Natomiast rękawiczki lateksowe to najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany rodzaj rękawiczek, m.in. w firmach czy w użytku domowym.

Czyste ręce

Plusy i minusy stosowania płynów do dezynfekcji rąk

Wiele osób zamiast rękawiczek wybiera płyn do dezynfekcji rąk, co jest doskonałym rozwiązaniem. Płyny są bardzo skuteczne, a ponadto szybkie i komfortowe w korzystaniu, gdyż większość z nich nie wymaga do użycia wody. Wystarczy odrobina preparatu, aby odkazić dłonie i pozbyć się bakterii oraz wirusów znajdujących się na ich powierzchni. Płyny do dezynfekcji dużo lepiej radzą sobie z drobnoustrojami niż mycie dłoni wodą z mydłem. Mają też jednak swoje minusy. Zawarty w składzie alkohol może nadmiernie wysuszać i podrażniać skórę. Można jednak wybierać sprawdzone preparaty, zawierające dodatkowo składniki pielęgnacyjne, które gwarantują długotrwałe uczucie miękkości, nawilżają i zwiększają komfort użytkowania. Na rynku można znaleźć zarówno niewielkie opakowania, które sprawdzają się doskonale do użytku prywatnego, jak i środki o dużej pojemności – idealne do przedsiębiorstw i placówek medycznych. Warto również wiedzieć, że płyny do dezynfekcji są praktyczniejsze, gdyż większość z nich można także stosować do odkażania różnego rodzaju powierzchni i przedmiotów.

Żel do dezynfekcji

Płyny do dezynfekcji rąk czy rękawiczki – wybierz najlepszą metodę ochrony dla siebie

Po poznaniu wad i zalet płynów do dezynfekcji oraz rękawiczek warto wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań. Jedno jest jednak pewne – im więcej ochrony, tym lepiej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po ściągnięciu rękawiczek zastosować płyn do dezynfekcji i w ten sposób zapewnić sobie najwyższy poziom higieny. Zarówno preparaty odkażające, jak i rękawiczki należą do niedrogich produktów, dlatego zawsze warto mieć pod ręką jeden i drugi. Dzięki temu możemy mieć pewność, że ustrzeżemy się przed niechcianymi zarazkami.

Polecane produkty