Zachowanie czystości i przestrzeganie zasad higieny to podstawa w takich obiektach jak stołówki i lokale gastronomiczne, szpitale i przychodnie, gabinety weterynaryjne, salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu czy szkoły. Szczególnie teraz, gdy na całym świecie panuje pandemia koronawirusa, tak ważne jest zadbanie nie tylko o odkażanie przedmiotów, ale także o skuteczną dezynfekcję podłogi praktycznie w każdej przestrzeni, z której korzysta wiele osób. Dlaczego warto wykonywać ją regularnie? Proces pomaga w zmniejszeniu prędkości rozprzestrzeniania się drobnoustrojów oraz ograniczenia ich zasięgu. W efekcie ryzyko kontaktu ze szkodliwymi dla zdrowia mikroorganizmami jest skutecznie zminimalizowane. Jak i czym dezynfekować podłogi, aby osiągnąć oczekiwany efekt? Podpowiadamy!

dezynfecja podłogi
 

Jak powinna wyglądać dezynfekcja podłóg?

Dezynfekcja podłóg nie różni się tak bardzo od standardowego mycia, które ma na celu usunięcie codziennych zabrudzeń. Proces ten powinien zacząć się właśnie od posprzątania w pomieszczeniu i wyczyszczenia powierzchni, na której będą stosowane wybrane preparaty. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest równomiernie rozprowadzenie środka na całej podłodze w taki sposób, aby powstał tak zwany film wodny, a następnie pozostawienie go na określony czas. Jest on uzależniony od instrukcji producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Upewnij się, że powierzchnia jest mokra – tylko wtedy masz pewność, że osiągniesz oczekiwany efekt. Duża część środków do dezynfekcji, sprawia, że skuteczna i bezpieczna dezynfekcja podłogi nie wymaga spłukiwania.

dezynfecja podłogi

Co warto wiedzieć o płynach do mycia i dezynfekcji podłóg?

W trakcie dezynfekcji podłóg stosuje się przede wszystkim preparaty chlorowe i bezchlorowe. To właśnie takie środki sprawdzają się najlepiej w przypadku dużych powierzchni. Czym się od siebie różnią? Zacznijmy od pierwszego rodzaju, który, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na bazie związków chlorowych. Substancje czynne zawarte w tego typu produktach sprawiają, że chlorowe preparaty do dezynfekcji podłóg mogą pochwalić się szerokim spektrum bójczym, które obejmuje wirusy, bakterie czy spory bakteryjne. Ze względu na silne działanie nie zaleca się stosowania ich na delikatnych, podatnych na zniszczenia powierzchniach. Co w przypadku środków bezchlorowych? Te nie wykorzystują związków chlorowych, a czwartorzędowe środki amonowe. Na rynku można często spotkać płyny do mycia i dezynfekcji podłóg – to rodzaj produktów, który pozwala na połączenie dwóch czasochłonnych czynności w jedną.

dezynfecja podłogi

Skuteczne preparaty do dezynfekcji podłóg

Wiesz już, jak powinno przebiegać odkażanie powierzchni. Szukasz teraz skutecznych, sprawdzonych płynów do mycia i dezynfekcji podłóg? Znakomitym pomysłem będzie zakup jednego z preparatów dostępnych w naszym sklepie internetowym. Wybierając odpowiedni produkt, zwróć uwagę nie tylko na jego producenta, ale także przeznaczenie. Upewnij się, że nadaje się do użycia z konkretnym rodzajem podłogi. Dzięki temu unikniesz jej uszkodzenia. Dodatkowo przed każdym użyciem środka zapoznaj się z instrukcją producenta, którą znajdziesz na etykiecie umieszczonej na opakowaniu. Bezpieczeństwo w trakcie odkażania przestrzeni powinno być Twoim priorytetem! Aby mieć pewność, że dezynfekcja podłóg będzie skuteczna, powtarzaj ją regularnie.

Polecane produkty