Odkażanie pomieszczeń – po co, czym i dlaczego?
z dnia
W czasach, kiedy dbanie o higienę stało się szczególnie ważne, coraz więcej klientów indywidualnych i biznesowych szuka skutecznych sposób na odkażanie pomieszczeń. Czym właściwie jest ten proces? Dezynfekcja, bo i pod taką nazwą można go spotkać, ma za zadanie przede wszystkim zniszczyć znajdujące się we wnętrzu drobnoustroje. Metoda okazuje się szczególnie skuteczna w przypadku takich mikroorganizmów jak bakterie czy wirusy. Co istotne, odkażanie pomieszczeń pomaga również w usunięciu z przestrzeni przetrwalników drobnoustrojów. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić dezynfekcję i jakie środki do odkażania pomieszczeń użyć? Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tym procesie!

Czego używa się do odkażania pomieszczeń?
Mówiąc o skutecznym odkażaniu pomieszczeń, należy wspomnieć, że w postępowaniu tym wykorzystuje się trzy rodzaje czynników: fizyczne i chemiczne, na których skupimy się w tym artykule, oraz termiczno-chemiczne. Pierwsza grupa obejmuje parę wodną i promieniowanie – to właśnie ono, dzięki zastosowaniu promieni UV o odpowiedniej długości fal, pozwala na wyeliminowanie z wnętrz mikroorganizmów znajdujących się zarówno na powierzchniach, jak i w powietrzu. Z kolei do czynników chemicznych używanych podczas dezynfekcji stosuje się na przykład alkohole (na przykład etylowy stosowany w popularnych i łatwo dostępnych płynach do odkażania pomieszczeń i przedmiotów), czwartorzędowe sole amoniowe, związki fenolowe, związki halogenowe i metali ciężkich, kwasy i zasady, utleniacze czy fiolet krystaliczny i biguanidy. Za skuteczność dezynfekcji odpowiada nie tylko wybrana metoda, ale także stężenie środka dezynfekcyjnego i czas działania. Im są one wyższe i dłuższe, tym mamy możliwość wyeliminowania większej liczby mikroorganizmów.

Co warto wiedzieć o skutecznym odkażaniu pomieszczeń?
Bardzo często skuteczne odkażanie pomieszczeń wymaga zastosowania kilku środków fizycznych i chemicznych wymienionych powyżej. Najczęściej dezynfekcję przeprowadza się w budynkach sanitarnych, w tym przede wszystkim w szpitalach i gabinetach weterynaryjnych. Jednak nie tylko – równie często odkaża się przestrzenie, w których jest magazynowana i przygotowywana żywność, gabinety kosmetyczne czy salony tatuażu. Tak naprawdę obecnie odkażanie pomieszczeń jest potrzebne praktycznie wszędzie. W zależności od przeznaczenia przestrzeni można zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów dezynfekcji:
- ogniskową – w miejscu, które określono ogniskiem zakażenia, oraz pobliskich przestrzeniach,
- zapobiegawczą – w przestrzeniach, w których istnieje ryzyko pojawienia się drobnoustrojów różnego pochodzenia.
Warto pamiętać, że choć odkażanie pomieszczeń jest obecnie najskuteczniejszą metodą eliminacji mikroorganizmów, to nie daje ona gwarancji jałowości wnętrz. Dodatkowo na sukces dezynfekcji mają wpływ różne czynniki zewnętrzne, na przykład temperatura w obiekcie, wilgotność powietrza czy pH.

Środki do odkażania małych pomieszczeń
Przedstawione wyżej metody sprawdzają się doskonale w przypadku dużych, często mających nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni. W przypadku tych mniejszych o wiele lepszym wyborem będą środki do odkażania pomieszczeń, w których głównym składnikiem jest alkohol. Choć w przeciwieństwie do swoich bezalkoholowych odpowiedników mają mocniejszy zapach, to są o wiele skuteczniejsze i szybsze w działaniu. Popularne płyny do odkażania przedmiotów i pomieszczeń zawierają alkohol etylowy lub izopropanol. Drugi rodzaj charakteryzuje się dłuższym czasem parowania, co w efekcie prowadzi to dłuższego czasu działania.