Każdy z nas ma go w domu i każdy z nas z niego korzysta. Papier toaletowy można znaleźć w łazience w domu, w restauracji, w kinie, w szkole i w wielu innych miejscach, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Jedni decydują się na zakup szarego papieru, inni na białego. Jedni wybierają dwuwarstwowy, a drudzy trzy, albo czterowarstwowy. Ile rodzajów, tyle wyborów. Czy jednak wiesz, jak prawidłowo go wieszać? Istnieją tak naprawdę dwie sposoby. Postaramy się przybliżyć i jeden i drugi. Przekonaj się, czy sam robisz to dobrze!

Jak prawidłowo wieszać papier toaletowy?

Jeśli zadasz pytanie, jak wieszać papier toaletowy, pytane osoby podzielą się na dwie grupy. Członkowie pierwszej z nich będą zdania, że od zewnątrz, z kolei drugiej, że od wewnątrz. Na ten temat toczą się żarliwe spory od lat. Jedni nie chcą przyznać racji drugim, że ich sposób jest poprawny. Czy tak naprawdę jesteśmy w stanie to jednoznacznie stwierdzić? Może warto zajrzeć do instrukcji obsługi? Tak, również papier toaletowy posiada instrukcję obsługi, w której zapisane zostało, w jaki sposób należy wieszać rolkę papieru. W 1891 roku Serh Wheller opatentował wynalazek, jakim był papier zwijany na kartonowy walec. W opisie swojego wynalazku umieścił szczegółowe informacje dotyczące jego użytkowania. Okazuje się, że rację mają te osoby, które uważają, że papier powinno się wieszać od zewnątrz tak, aby listki swobodnie zwisały od strony człowieka, nie ściany. Przynajmniej tak właśnie twierdził twórca papieru toaletowego.

Sposób wieszania papieru toaletowego - o czym mówi i co zdradza na temat człowieka?

Skoro już wiesz, jak powinno się wieszać papier toaletowy, pora odpowiedzieć na kolejne pytanie. Mianowicie, co sposób, w jaki wieszamy papier, mówi o naszej osobowości? Amerykańska psychoterapeutka, Gilda Carle, postanowiła zgłębić ten temat i przeprowadzić odpowiednie badania. Z tego, co udało się jej ustalić wynika, że sposób, w jaki wykonujemy tę czynność – wieszamy rolkę papieru, mówi sporo na temat nas samych. Osoby, które wieszają papier od zewnątrz (zgodnie z zaleceniem Serha Whellera), mają osobowość dominującą. Oznacza to, że lubią panować nad sytuacją i lubią mieć wszystko pod kontrolą. Same bardzo chętnie wychodzą z inicjatywą do działania, które podejmują bez większego zawahania się i namysłu. Z kolei osoby, które wieszają papier od wewnątrz, cechują się znacznie większą uległością. Są też bardziej ugodowe i nie lubią się wychylać. Wyniki wyżej opisanych badań opublikowano w brytyjskim dzienniku The Independent. Okazuje się, że sposób wieszania papieru mówi wiele nie tylko o ludzkim charakterze, ale ma również wpływ na nasze zdrowie.

Bakterie z toalety - jak uniknąć ich rozprzestrzeniania?

Co do tego, że toaleta jest zbiorowiskiem różnych bakterii, nikt nie ma wątpliwości. Nawet jeśli często i skutecznie ja sprzątasz, niestety, tego nie zmienisz. Możesz jedynie zredukować liczbę bakterii, ale po pewnym czasie i tak dojdzie do jej wzrostu. Wiele badań dowodzi, że bakterie te nie znajdują się wyłącznie w toalecie czy na sedesie. Wiele grup bakterii znajduje się również na podłodze, na drzwiach od toalety, na papierze toaletowym, na zlewie, na mydelniczce i na innych przedmiotach, które znajdują się w zasięgu ubikacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby przede wszystkim, przed spuszczeniem wody w toalecie, zamknąć klapę. Kolejną ważną kwestią, o której powinniśmy zawsze pamiętać, jest umycie rąk po skorzystaniu z toalety. To bardzo dobry nawyk, który może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Jeśli nie będziesz myć dłoni, możesz doprowadzić do przemieszczenia i rozsiania np. bakterii E. coli, które pochodzą z ludzkich odchodów. Przenieść możesz je w różne miejsca, do salonu, np. na pilota od telewizora, albo do kuchni, na jedzenie. W konsekwencji może dojść do zatrucia pokarmowego.

Jaki wpływ na Twoje zdrowie może mieć źle powieszony papier toaletowy?

Masz już wiedzę, jak prawidłowo wieszać papier toaletowy. Ważne, abyś się do niej stosował, przynajmniej od teraz. Nieprawidłowo zawieszona rolka zwiększa możliwość kontaktu dłoni z papierem, który następnie używany będzie przez kolejną osobę. Co więcej, powieszenie papieru na zewnątrz, spowoduje zmniejszenie ryzyka zetknięcia go ze ścianą. Wcześniej mogła ona zostać dotknięta przez osobę z bakteriami na dłoniach lub mogły się na nią przedostać bakterie bezpośrednio z ubikacji. Naukowcy wciąż prowadzą badania, jakie choroby u człowieka może wywoływać niewłaściwie zawieszony papier. Najczęściej dochodzi do problemów trawiennych czy do grypy żołądkowej. Ta druga jest niestety bardzo zaraźliwa. Pierwsze objawy pojawiają się już po 12 godzinach od zakażenia. Mowa o biegunce i wymiotach. Inne objawy to nudności, bóle brzucha, dreszcze czy brak apetytu. Niestety nie ma skutecznego leku na tę chorobę. Jednak istnieją sposoby, aby jej zapobiec. Warto zaopatrzyć się np. w dozownik na papier toaletowy. Dzięki niemu rolka będzie zawsze szczelnie zamknięta. Należy też pamiętać o częstym myciu dłoni.

Gdzie najlepiej umieścić uchwyt na papier toaletowy?

Dobrze, aby znajdował się on w zasięgu dłoni. Zaleca się, aby osoby praworęczne umieszczały uchwyt na papier po lewej stronie. Z kolei osoby leworęczne po prawej stronie. Producenci zalecają, aby uchwyt był montowany do ściany, na wysokości około 80-100 cm.

Polecane produkty