Każde pomieszczenie wymaga dokładnego sprzątania, jednak łazienka jest szczególnie ważnym i wymagającym miejscem. Duża ilość wilgoci przyczynia się do powstawania trudnych do usunięcia osadów, a także stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Chętnie podpowiemy Ci, jakie środki najlepiej sprawdzą się do czyszczenia łazienki i w jaki sposób je stosować, aby mogły zagwarantować Ci najwyższy poziom skuteczności. Zapraszamy do lektury!

łazienka

Skuteczne czyszczenie łazienki prywatnej i publicznej

Każda łazienka, bez względu na to, czy jest przeznaczona do użytku prywatnego, czy publicznego, zawsze powinna lśnić czystością i być odpowiednio przygotowana, aby korzystanie z niej było przede wszystkim bezpieczne i komfortowe. Niestety pomieszczenie sanitarne, a w szczególności toaleta, to najbardziej uporczywe miejsce do czyszczenia. Osadzający się kamień i osad wymagają stosowania specjalistycznych środków czystości do sanitariatów, które najlepiej sprawdzą się do brodzików prysznicowych, wanien, pisuarów i toalet. Są bardzo praktyczne i doskonale radzą sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Używanie ich zabiera niewiele czasu i tym samym zwiększa naszą wydajność podczas sprzątania. Poszczególne preparaty różnią się przede wszystkim sposobem aplikacji, pojemnością i formą. Można zatem zastosować wybielacz w proszku, środki w sprayu lub w przypadku dużych przestrzeni do czyszczenia, takich jak łazienki hotelowe, wykorzystać pojemne opakowania zawierające nawet 5 litrów płynu do czyszczenia i dezynfekcji.

łazienka

Sprzątanie łazienki krok po kroku

Niezależnie od wielkości łazienki warto podzielić sobie sprzątanie jej na etapy i zachować kolejność, dzięki której prace przebiegną znacznie szybciej i sprawniej. Na początku należy przede wszystkim zabrać wszystkie rzeczy znajdujące się na blatach, półkach czy krawędziach wanny, aby uzyskać wolną przestrzeń do czyszczenia. Ponadto szczególną uwagę należy poświęcić myciu urządzeń sanitarnych, w których gromadzą się nieestetyczne zanieczyszczenia mające bezpośredni wpływ na wygląd całej łazienki, ale też na zdrowie i komfort korzystających z niej osób. Oczywiście czynności te są niemożliwe bez wykorzystania dobrej jakości środków czystości do sanitariatów. Sama woda nie wystarczy, nawet jeśli wizualnie wszystko będzie wyglądać estetycznie i schludnie. Odpowiednio dobrane preparaty sprawiają, że wystarczy ich niewielka ilość, aby w mgnieniu oka pozbyć się nawet bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń i bakterii. Poza urządzeniami sanitarnymi należy również zwrócić uwagę na powierzchnie płaskie, takie jak kafelki ścienne, płytki podłogowe i fugi. Ostatnim elementem jest wymiana ręczników i zapewnienie świeżych środków higienicznych.

łazienka

Preparaty, które warto mieć zawsze pod ręką

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia łazienek i pomieszczeń sanitarnych, które warto mieć w każdym domu i w miejscach użyteczności publicznej. Jednym z najskuteczniejszych środków na rynku jest preparat na bazie kwasu cytrynowego. Jest on bardzo delikatny i bezpieczny dla wszystkich rodzajów powierzchni, w tym również elementów emaliowanych, chromowanych, niklowanych, akrylowych i plastikowych. Skutecznie usuwa osad i resztki mydła, pozostawiając armaturę łazienkową w należytej czystości. Jest bardzo łatwy w użyciu, a ponadto nie ma drażniącego i nieprzyjemnego zapachu. Warto zaopatrzyć się również w płyny przeznaczone do konkretnych celów. Wśród nich znajdują się preparaty do deski sedesowej, do czyszczenia posadzek czy też produkty typowo odkamieniające.

Polecane produkty