Perfekcyjnie czyste powierzchnie płaskie oraz meble bez warstwy kurzu czy nieskazitelne i błyszczące posadzki w pomieszczeniach firmowych są równie istotne, jak utrzymanie doskonałego porządku w domowych wnętrzach. Większość osób kupując chemię domową, zastanawia się, czym różni się od środków przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Okazuje się, że różnic jest bardzo wiele i tak naprawdę jedynym, co łączy te dwa rodzaje chemii, jest fakt, że oba służą do utrzymania jak najwyższego stopnia czystości i higieny. Działają jednak w zupełnie różny sposób, dlatego nie są wymienne.


Jak działa chemia domowa oraz profesjonalna?

W składzie środków czystości chemii domowej i gospodarczej znajduje się między innymi składnik czynny, który odpowiada za wyczyszczenie zabrudzeń i ich odklejenie od powierzchni. Poszczególne produkty różnią się zastosowaniem, składem i przeznaczeniem. Niektóre substancje czynne znakomicie sobie radzą z warstwą zabrudzeń na urządzeniach takich jak prysznice czy baterie umywalkowe, znacznie gorzej z kolei na podłogach lub meblach, gdzie mogą zostawić nieestetyczne zacieki lub całkowicie zniszczyć ich powierzchnię. Właśnie dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego środka do konkretnych zastosowań. Warto mieć kilka dobrej jakości wyspecjalizowanych preparatów niż jeden, a uniwersalny, teoretycznie zdatny do wszystkiego.

Sprzątanie

Zróżnicowana wydajność

Chemia domowa jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do użytku domowego. Dlatego służy do mycia niewielkiej przestrzeni wynoszącej maksymalnie kilkadziesiąt-kilkaset metrów kwadratowych. To nie oznacza jednak, że jej wydajność nie będzie wysoka, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że niewielu właścicieli domów oraz mieszkań wykorzystuje tego rodzaju preparaty każdego dnia. Zazwyczaj jedna butelka wystarczy na minimum kilka miesięcy precyzyjnego szorowania podłóg, toalety czy zlewozmywaka.

W firmie jest zupełnie inaczej. Powierzchnie w biurowcach, magazynach czy zakładach produkcyjnych są duże i mogą mieć nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych. Umycie ich środkami domowymi byłoby bardzo nieekonomiczne, gdyż do precyzyjnego wyczyszczenia jednego metra kwadratowego podłogi należałoby zużyć nawet kilka litrów płynu. Jest tak dlatego, że w zakładach pracy podłogi są bardziej narażone na większe zabrudzenia.

Profesjonalna chemia

Stężenie, substancja czynna i siła działania chemii gospodarczej oraz profesjonalnej

Największą różnicą między chemią domową a gospodarczą jest ich stężenie i zarazem także rodzaj substancji czynnej znajdującej się w składzie. W przypadku środków przeznaczonych do pomieszczeń mieszkalnych producenci stawiają na delikatne roztwory, które nie uszkodzą struktury podłóg lub mebli, a także nie będą działać drażniąco na układ oddechowy i na zdrowie domowników. Chemia profesjonalna z kolei charakteryzuje się obecnością znacznie mocniejszych składników, które są przewidziane do wyczyszczenia najbardziej zabrudzonych powierzchni, m.in. do intensywnie użytkowanych toalet. Mają za zadanie usunąć uporczywe zanieczyszczenia różnego pochodzenia np. smary, oleje czy kamień wodny.

Istotna jest także wydajność w stosunku do pojemności. Domowe środki czystości zazwyczaj mają formę butelek lub pojemników o niedużej pojemności, które umożliwiają kilkukrotnie umycie lekko zabrudzonych powierzchni. W przypadku środków profesjonalnych jest zupełnie inaczej. Przeważnie chemia dla przedsiębiorców występuje w formie koncentratu, który można rozpuścić w wodzie w proporcjach zależnych od potrzeb konkretnego zakładu pracy. W ulotkach konkretnych produktów znajdują się zalecenia, z którymi należy się zapoznać przed użyciem.

Polecane produkty