Zachowanie podstawowych zasad higieny jest zawsze najważniejsze. Jednak nie można zapominać również o bezpieczeństwie. Należy pamiętać, że niektóre preparaty bakteriobójcze wykazują bardzo silne, niekiedy agresywne działanie - szczególnie w przypadku wrażliwej skóry. Dlatego warto stosować się do poniżej przedstawionych reguł, co pozwoli Ci stosować je w bezpieczny sposób. Ponadto takie działanie sprawi, że preparaty będą wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Z tego względu zawsze należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń producentów. W naszej ofercie dostępne są także równie skuteczne preparaty np. z dodatkiem gliceryny, która działa nawilżająco. Są one polecane dla osób ze skórą skłonną do podrażnień.

bezpieczeństwo środków do dezynfekcji

Najważniejsze zasady prawidłowego stosowania środków do dezynfekcji

Do jednej z podstawowych zasad bezpiecznego wykorzystywania środków do dezynfekcji z pewnością jest stosowanie ich zgodnie z przeznaczeniem. W pierwszej kolejności zawsze należy przeczytać etykietę lub ulotkę dołączoną do opakowania, w której producent zawiera wszelkie środki ostrożności i zalecenia, których należy się trzymać. Wśród nich znajdziemy z pewnością informację, do jakiego celu zostały przygotowane. Niektóre preparaty do dezynfekcji są przeznaczone do rąk, a inne do czyszczenia powierzchni – środki te różnią się składem. Preparaty, które można stosować w kontakcie ze skórą są łagodniejsze, a produkty dedykowane do dezynfekcji powierzchni mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie w tym jednym celu. Nigdy nie można ich stosować zamiennie, gdyż takie działania mogą być bardzo niebezpieczne w skutkach. Jeśli mamy zamiar zdezynfekować blaty, meble czy innego rodzaju powierzchnie, należy nałożyć je w każdym miejscu, które chcemy odkazić, gdyż warto pamiętać, że preparaty działają tylko tam, gdzie zostały naniesione. Zatem nie można niczego pominąć.


Ponadto zawsze należy przestrzegać czasu stosowania podanego przez producenta. Niektóre drobnoustroje są znacznie trudniejsze do usunięcia, dlatego preparaty w ich przypadku potrzebują więcej czasu, zanim staną się w pełni skuteczne i unieszkodliwiają bakterie, wirusy i grzyby. Czas ten zależy od danego środka. Ponadto warto wybierać środki dezynfekujące o odpowiednim stężeniu. Zbyt niska zawartość alkoholu może nie poradzić sobie ze siedliskami bakterii lub wirusów. W przypadku stosowania silnych koncentratów należy zachować zalecane przez producenta proporcje. W tym celu koniecznością jest rozcieńczenie środka z wodą. Zbyt słabe rozcieńczenie może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni i materiałów poddanych dezynfekcji, a zbyt duża ilość wody może obniżyć skuteczność preparatu.

bezpieczeństwo środków do dezynfekcji

Dodatkowe wskazówki pozwalające bezpiecznie stosować środki do dezynfekcji

Dodatkowymi wskazówkami, którymi warto się kierować podczas działań z wykorzystaniem środków do dezynfekcji jest praca w rękawiczkach. Tego rodzaju akcesoria wzorowo ochronią skórę przed podrażnieniami. Ponadto zawsze zwróćmy uwagę na datę przydatności danego produktu, gdyż przeterminowane środki mogą nie być już skuteczne. Podczas przeprowadzania dezynfekcji warto także zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, gdyż większość preparatów bakteriobójczych ma drażniący zapach. Aby środki bakteriobójcze były w pełni bezpieczne należy również stosować ręczniki papierowe zamiast ściereczek, by móc je od razu wyrzucić do kosza. Tym samym unikniemy rozprzestrzeniania się zarazków. W innym przypadku wszelkie materiały, które miały styczność z preparatami należy wyprać w co najmniej 60 stopniach. Pamiętajmy również o właściwej utylizacji środków do dezynfekcji.

Polecane produkty