Salon kosmetyczny to miejsce, w którym dezynfekcja i zachowanie należytego ładu i porządku powinno odgrywać główną rolę. W gabinetach są wykonywane usługi, podczas których wykorzystuje się między innymi igły, które mają kontakt z krwią klientek i klientów. Zwykle stosuje się je do zamykania naczynek, botoksu, zabiegów z kwasem hialuronowych czy do permanentnego makijażu. Do brwi niezbędne natomiast są pęsety. Ponadto salony świadczące usługi związane z paznokciami, do każdego manicure używają pilniczków, patyczków do odsuwania skórek. Wszystkie tego rodzaju narzędzia kosmetyczne należy dezynfekować, lecz jak zrobić to poprawnie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, które pozwalają zachować najwyższy poziom higieny i bezpieczeństwa zarówno w przypadku personelu, jak i klientek.

dezynfekcja narzędzi kosmetycznych

Dezynfekcja narzędzi kosmetycznych – skuteczne preparaty

W salonach kosmetycznych najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie narzędzi jednorazowego użytku. Jednak nie przy wszystkich zabiegach jest to możliwe. W przypadku niektórych usług kosmetycznych konieczne jest wykorzystywanie urządzeń, które po każdym użyciu należy dokładnie zdezynfekować. Takie działanie ma na celu eliminację bakterii, wirusów i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Niektóre drobnoustroje mogą być przyczyną infekcji, a także groźnych chorób i ciężkich zakażeń organizmu. Z tego powodu poza zachowaniem wzorowego ładu i porządku należy przede wszystkim dezynfekować narzędzia kosmetyczne w każdym przypadku. Po skończonym zabiegu można wszystkie przybory umieścić w wanience, do której zostanie wlany preparat bakteriobójczy. W przypadku koncentratów należy w odpowiedniej proporcji rozcieńczyć go z wodą. Proces dezynfekcji powinien trwać określoną liczbę minut, która wskazana jest przez producenta na opakowaniu lub w ulotce dołączonej do środka bakteriobójczego. Poza narzędziami należy również dezynfekować powierzchnie, blaty, fotele oraz inne urządzenia kosmetyczne znajdujące się w salonie.

dezynfekcja narzędzi kosmetycznych

Sterylizacja – kolejny etap dezynfekcji

Dezynfekcja ma na celu gruntowne usunięcie drobnoustrojów z narzędzi. Jednak klasyczne środki bakteriobójcze nie są w stanie zlikwidować zarazków całkowicie do zera, ale znacznie zmniejszają ich ilość. Oczywiście przed dezynfekcją należy dokładnie oczyścić przybory z krwi i osadów, które są doskonałym siedliskiem dla bakterii. Kolejnym etapem, który warto stosować w salonach kosmetycznych, jest sterylizacja. Ma ona na celu całkowite wyeliminowanie drobnoustrojów, dzięki czemu narzędzia stają się jałowe i sterylne. Jednak etap ten nie jest wymagany w przypadku wszystkich przyborów. Natomiast w przypadku narzędzi przeznaczonych do kłucia, cięcia lub przerywania ciągłości skóry warto włożyć je do autoklawu. Jest to profesjonalne urządzenie gwarantujące czystość i bezpieczeństwo. Nowoczesne techniki dezynfekcji zapewniają dogłębną sterylizację narzędzi, która odbywa się automatyczne i jest w pełni skuteczna.

Polecane produkty