Zachowanie podstawowych zasad higieny i najwyższego poziomu bezpieczeństwa to podstawa szczególnie w kwestii gabinetów specjalistycznych, w których wykorzystywane są narzędzia pracy będące w kontakcie ze skórą lub krwią klientów bądź pacjentów. Profesjonalny i doświadczony specjalista, niezależnie od tego, czy jest lekarzem, stomatologiem, kosmetologiem czy też podologiem, z pewnością zdaje sobie sprawę, że po każdym zabiegu należy odkazić i zdezynfekować narzędzia, by zachować bezpieczeństwo swoje oraz osób odwiedzających dany gabinet kosmetyczny lub placówkę medyczną. Sprawdź już dziś, w jaki sposób prawidłowo dezynfekować narzędzia pracy i jakich preparatów używać.

dezynfekcja narzędzi pracy

Czy konieczna jest dezynfekcja narzędzi?

Warto rozpocząć od samego pojęcia czym jest dezynfekcja. Jest to proces mający na celu maksymalne zmniejszenie liczby zarazków na narzędziach pracy po przeprowadzonych zabiegach różnego rodzaju. Od usuwania zęba, przez pedicure i manicure, aż po usługi kosmetyczne, podczas których wykorzystywane są igły i inne narzędzia specjalistyczne. W większości salonów stosuje się jednorazowe przybory, które po zabiegu można wyrzucić do kosza – pojemnika na odpady medyczne. Jednak nie zawsze stosowanie jednorazowych narzędzi jest możliwe. Oczywiście, poza zakładaniem rękawiczek, fartuchów i innych elementów odzieży zapewniających bezpieczeństwo, należy także wykonywać regularnie dezynfekcję narzędzi pracy, a także innych urządzeń wykorzystywanych do zabiegów. Stosowanie się do tych zasad pozwoli do minimum obniżyć ryzyko zakażeń, które mogą wywołać niebezpieczne dla zdrowia infekcje i poważne choroby.

dezynfekcja narzędzi pracy

Dezynfekcja narzędzi – krok po kroku

Zawsze podczas dezynfekcji narzędzi należy zachować szczególną ostrożność. Preparaty przeznaczone do tego celu zwykle są bardzo agresywne w swoim działaniu i mają drażniący zapach. Dlatego założenie rękawiczki i maski to podstawa. Po przygotowaniu narzędzi pracy, co może dotyczyć cążek i nożyczek do paznokci, pęset do brwi, igieł do botoksu, makijażu permanentnego czy zamykania naczynek, a także wielu, wielu innych, należy przejść do procesu dezynfekcji. Przygotowanie narzędzi polega na ręcznym oczyszczeniu ich z zabrudzeń, śladów krwi czy osadów, aby umożliwić środkom bakteriobójczym jak najszersze i najskuteczniejsze działanie. Następnie należy włożyć wszystkie przybory do wanienki, w której znajduje się środek do dezynfekcji bądź jego roztwór wymieszany w odpowiedniej proporcji z wodą. Czas trwania tego procesu powinien być zgodny z zaleceniami producenta, znajdującymi się na etykiecie preparatu lub na ulotce dołączonej do opakowania. Po zakończeniu dezynfekcji należy narzędzia wyciągnąć z wanienki za pomocą specjalnego sita i odłożyć do wyschnięcia w sterylnym miejscu. Pozostałości wody warto osuszyć jednorazowym ręcznikiem lub sprężonym powietrzem. Po całym procesie należy przechowywać narzędzia w specjalnych opakowaniach, które pozwolą zachować sterylność aż do ponownego otwarcia.

dezynfekcja narzędzi pracy

Czym dezynfekować narzędzia pracy?

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do dezynfekcji narzędzi pracy. Warto je dobierać pod względem tolerancji materiałów, rodzaju mycia (maszynowe np. autoklaw lub ręczne), a także spektrum działania. Większość preparatów jest bardzo wydajna i skuteczna, oczywiście pod warunkiem, że nie są przeterminowane i są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Polecane produkty