Wiele osób, ze względu na duże zagrożenie związane z zakażeniem drobnoustrojami, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia, decyduje się na zakup preparatu bakteriobójczego w sklepie lub drogerii. Jednak zdarzają się sytuacje, w których duży popyt na tego rodzaju produkty sprawia, że nawet w punktach handlowych, stacjonarnych czy też internetowych zaczyna ich brakować. To wcale nie oznacza, że nie możesz ich zrobić samodzielnie. Sprawdź już dziś jak wykonać domowy płyn do dezynfekcji rąk i wykorzystaj w tym celu proponowany przez nas prosty szybki i łatwy przepis, a będziesz mógł go zrobić w każdej chwili i mieć zawsze pod ręką.

płyn do dezynfekcji rąk

Kiedy stosować płyn do dezynfekcji rąk?

Dezynfekcja rąk to jedyna i najskuteczniejsza droga pozwalająca na oczyszczenie dłoni z wszelkich bakterii, grzybów i wirusów, które możemy przypadkowo przenieść poprzez zatarcie oka czy dotknięcie nosa lub ust. Warto wiedzieć, że groźne drobnoustroje znajdują się dosłownie wszędzie. Często nie jesteśmy świadomi, że dotknięcie klamki, przycisku w windzie czy też włącznika światła naraża nasz organizm na bezpośredni kontakt z bakteriami. Jednak takich sytuacji nie da się uniknąć, dlatego też w celu zabezpieczenia się przed groźnymi infekcjami i zachowania najwyższego poziomu higieny warto zdezynfekować dłonie zawsze – po wejściu do pracy, po powrocie do domu, po wyjściu z komunikacji miejskiej czy też po kontakcie z osobą chorą. Dodatkowo należy pamiętać, że dokładne mycie i czyszczenie rąk jest również bardzo istotne przed przygotowanie posiłków czy po skorzystaniu z toalety.

płyn do dezynfekcji rąk

Podstawowe zasady, które należy spełnić podczas robienia domowego płynu do dezynfekcji

Zrobienie domowego płynu do dezynfekcji rąk jest nie tylko proste, ale także bardzo opłacalne, gdyż jego cena w ostatecznym rozrachunku z pewnością będzie znacznie niższa niż gotowego preparatu bakteriobójczego kupionego w sklepie lub w drogerii. To zdecydowanie ogromna zaleta takiego rozwiązania, dlatego coraz więcej osób z niego korzysta. Dziś możesz to zrobić również Ty – wystarczy, że poznasz podstawowe zasady, którymi należy się kierować. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że skuteczny płyn do dezynfekcji rąk musi mieć w swoim składzie co najmniej 60% alkoholu. Tylko taka jego zawartość jest w stanie zabić bakterie, wirusy i grzyby, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Warto również pamiętać, że alkohol znajdujący się w składzie domowych preparatów może wysuszać, dlatego warto uzupełnić go o olejki naturalnego pochodzenia, glicerynę, żel aloesowy czy też po każdej dezynfekcji rąk posmarować dłonie nawilżającym kremem. Istotną kwestią jest również stosowanie płynu bakteriobójczego na suche dłonie, gdyż każda kropla wody może rozcieńczyć ich skład, przez co w efekcie nie będą już tak samo skuteczne.

płyn do dezynfekcji rąk

Domowy płyn do dezynfekcji – łatwy i szybki sposób na samodzielne zrobienie preparatu bakteriobójczego

Do samodzielnego wykonania domowego płynu do rąk niezbędny okaże się alkohol izopropylowy o wysokim stężeniu (99,8%). Warto wykorzystać również naturalne składniki, które wykazują silne działanie odkażające. Właściwości ekstraktów roślinnych są znane od lat, a ich efekty potwierdzone badaniami naukowymi, dlatego zastosowanie odpowiednich proporcji wszystkich składników da nam pewność, że przygotowany płyn do dezynfekcji rąk będzie w pełni skuteczny. Warto zatem wykorzystać mieszankę wspomnianego alkoholu, żelu aloesowego i olejku o działaniu antybakteryjnym (np. z oregano, herbaciany, lawendowy). Alkohol powinien stanowić 75% zawartości całej butelki, pozostałe 25% można wypełnić żelem z aloesu i wybranym olejkiem lub zrobić z nich mieszankę. Wszystkie składniki, poza żelem, mają płynną konsystencję, dlatego najlepiej będzie w pierwszej kolejności wlać do niej alkohol, a następnie kilka kropli wybranych olejków. Na koniec wypełnić butelkę żelem aloesowym i domowy płyn do dezynfekcji gotowy. Jeśli nie masz pod ręką żelu, zawsze możesz zastąpić go wodą.

Polecane produkty