Zapewnienie higienicznych warunków to podstawa prowadzenia większości biznesów. Szczególnie w hotelach oraz pensjonatach kładzie się nacisk na stworzenie pod tym względem optymalnych warunków – zarówno dla przebywających w obiekcie gości, jak i w zakresie przeznaczonego na ten cel budżetu. Oba popularne warianty – mydło w płynie oraz mydło w pianie – brane są pod lupę przez ekspertów. Dzięki nim wiadomo, która opcja bardziej opłaca się w kontekście branży turystyczno-hotelarskiej, gastronomicznej czy biurowej.

Lata temu popularne, codzienne mydło w kostce zostało zastąpione przez znacznie praktyczniejsze w użyciu i zapewniające większą higienę mydło w płynie. Dzisiaj ówczesna nowość jest systematycznie wypierana przez kolejny produkt – mydło w pianie. Czy jednak faktycznie jest to najbardziej wydajna forma środków higienicznych? Jakie są zalety oraz wady jednego i drugiego rozwiązania?

Zalety i wady stosowania mydła w płynie

Mydło w płynie jest praktyczne, łatwe w użyciu, szczególnie w kontekście tradycyjnych środków myjących w postaci kostek. Taka forma jest bardziej higieniczna, ponieważ mydło dozowane jest bezpośrednio z podajnika, a przechowywane w szczelnie zamkniętych baniakach. Co więcej, nie jest narażone na gromadzenie się i rozwijanie na jego powierzchni wszelkiego rodzaju bakterii oraz drobnoustrojów. Dodatkowo nie rozmięka, jest więc nie tylko przyjemniejsze w stosowaniu, ale i wydajniejsze. Kolejny atut mydła w płynie, to często bardziej intensywna kompozycja zapachowa.

Mimo tych oczywistych zalet, porównując i próbując dokonać wyboru: mydło w płynie czy mydło w pianie, szala zdecydowanie przeważa się na stronę mydła w pianie. Płynna wersja środków myjących, szczególnie mających zastosowanie w większych obiektach, w których ruch w łazienkach oraz na zapleczach i zużycie materiału są ogromne, jest znacznie mniej wydajna niż wersja piankowa. Wykorzystanie płynnego mydła zawsze będzie większe niż zużycie piany, niezależnie od wielkości dozownika czy jakości samych produktów. Co więcej, przy wyborze między jedną, a drugą opcją należy uwzględnić jakość oferowanych środków myjących – zdarza się, że mydło w płynie będzie mieć bardzo rzadką konsystencję, przez co jego zużycie drastycznie wzrośnie. Wpłynie to nie tylko na konieczność częstszego sprawdzania stanu dozowników w celu zapewnienia hotelowych standardów, ale i na budżet firmy.

Czasem obsługa hotelowa zgłasza problemy związane z zachowaniem czystości wokół dozownika. Rozwiązanie to nie daje poczucia sterylnej czystości, a odmierzona dawka mydła nie zawsze trafia prosto na podstawioną dłoń. Z tego względu konieczne jest częste sprawdzanie stanu umywalek oraz podłogi w obrębie urządzenia. Spora część hotelarzy i właścicieli pensjonatów z nadzieją spogląda więc w stronę stosunkowo nowego rozwiązania, jakim jest mydło w pianie.

Mydło w pianie – zalety

Już patrząc na statystyki, łatwo zauważyć przewagę mydła w pianie nad mydłem w płynie. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami zastosowanie środków myjących w formie piany nie tylko zmniejsza czas potrzebny na umycie dłoni i spłukanie mydlin. Jednocześnie oszczędza zużycie wody, redukując jej ilość z 1,32 l do 0,88 l. Przekłada się to automatycznie na większe oszczędności, ale i na ekologię.

Obsługa hotelowa nawet bardzo dużych obiektów często wspomina o znacznie większej wydajności mydła w pianie. Dzięki temu personel ma więcej czasu na dopilnowanie innych obowiązków niż sprawdzanie stanu wypełnienia dozownika. Instalując w łazience urządzenie dozujące większej pojemności – na przykład 3 000 dawek w miejsce 1 000 – można znacząco obniżyć ilość wizyt w hotelowych łazienkach. Badania pokazują, że uzupełnianie pianowych dozowników odbywa się aż o 59% rzadziej niż w przypadku mydła w płynie. Takie postawienie sprawy pomaga również samej obsłudze w zapanowaniu nad schludnością w łazienkach i zapewnieniu optymalnych warunków i najwyższej jakości usług.

Jednocześnie wyposażenie obiektu w dozowniki z mydłem w pianie wpływa na postrzeganie hotelu czy pensjonatu jako miejsca bardziej luksusowego, stawiającego na innowacyjne środki i metody zapewnienia higieny. Jeśli jeszcze raz dokonać porównania: mydło w płynie czy mydło w pianie, ostatecznie okazuje się, że popularne dzisiaj płynne środki myjące zapewniają sterylność na podobnym poziomie, jak piana. Dawki mydła w pianie odmierzane są jednak bardziej precyzyjnie i samoczynnie, co wpływa z jednej strony na kontrolę zużycia, z drugiej – na zachowanie czystości podczas aplikacji.

Czy mydło w pianie ma jakieś wady?

Oczywiście żadne rozwiązanie, nawet doskonale opracowane i przemyślane, nie będzie idealne. W przypadku mydła w pianie wadą z pewnością będą wyższe koszty zakupu. Płyn uzupełniający nawet w hurcie jest droższy niż zwykłe mydło w płynie. Podobnie z dozownikami – te wytwarzające pianę również będą kosztować więcej. Jeśli więc w grę wchodzi sporych rozmiarów hotel czy pensjonat lub duży obiekt gastronomiczny, inwestycja – choć opłacalna – będzie wymagała większego nakładu finansowego.

Na rynku nie da się też znaleźć tak szerokiej gamy dostępnych dozowników, jak w przypadku tych stosowanych do mydła w płynie ze względu na relatywnie krótszy czas produkcji nowocześniejszych wersji. Także ilość dostępnych produktów myjących będzie mniejsza, a przez to dająca ograniczone możliwości wyboru czy dostosowania rodzaju mydła, jego konsystencji czy zapachu do indywidualnych oczekiwań.

Na powyższe niedogodności warto jednak spojrzeć z szerszej perspektywy. Stojąc przed dokonaniem wyboru: mydło w płynie czy mydło w pianie, warto tę kwestię dobrze przemyśleć. Niższe koszty zakupu mydła w płynie będą mieć realny wpływ na późniejsze większe wydatki z tytułu eksploatacji. Inwestycja w nieco droższe wyposażenie łazienek oraz dobrej jakości środki myjące pozwoli w przyszłości na zaoszczędzenie pieniędzy i wody. Jest to możliwe dzięki zwiększonej wydajności mydła w pianie oraz redukcji ilości wody potrzebnej do umycia rąk.

Ostatecznie można w pierwszej kolejności zainwestować w tańsze wersje – dozowniki do mydła w płynie, a wraz z czasem i rozwojem firmy wymienić je na wersje bardziej luksusowe, zapewniające jeszcze wyższy komfort korzystania z łazienki.

Na co się zdecydować: mydło w płynie czy mydło w pianie?

Zarówno mydło w płynie, jak i mydło w pianie zapewnia wszelkie standardy higieny, oferuje przyjemne doznania zapachowe, a także gwarantuje długo utrzymujące się poczucie czystości i komfortu. Badania ekspertów jednoznacznie wskazują też na tożsame właściwości myjące jednego i drugiego środka. Różnica polega przede wszystkim na formie, zakresie zaangażowania personelu w obsługę łazienki oraz cenie zakupu zarówno samych środków, jak i dozowników.

Ostateczny wybór zależy więc od zakładanego budżetu na wyposażenie łazienki oraz kosztów eksploatacyjnych. Wybranie mniej zaawansowanej opcji nie wyklucza w przyszłości zastąpienia jej wersją lepszą i wydajniejszą. W dobrych firmach zaopatrujących hotele i pensjonaty zawsze znajdzie się odpowiednie, rozsądne rozwiązanie.

Polecane produkty