Najlepsze mopy do mycia podłóg – poznaj ranking
z dnia
Duże powierzchnie, o których bezwzględną czystość należy zadbać w hotelach i pensjonatach, wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu. Tego na rynku nie brakuje – w sklepach można znaleźć wiele rodzajów mopów przeznaczonych do mniej lub bardziej profesjonalnego czyszczenia podłóg. Jeśli jednak w grę wchodzi zapewnienie najwyższych standardów, wydajności i skrócenia czasu sprzątania do minimum, konieczne jest wybranie najlepszych rozwiązań.
Nie da się jednoznacznie określić, jaki mop jest najlepszy – w przypadku każdego obiektu hotelowego i pensjonatu ta kwestia pozostaje bardzo indywidualna. Wybór zależy głównie od wielkości budynku, rodzaju materiału znajdującego się na podłogach, ilości powierzchni przeznaczonych do sprzątania za pomocą mopa, a także zachowywanych standardów czy ilości personelu. W odpowiedzi na to pytanie może pomóc ranking mopów.
Jaki mop najlepszy – czy istnieje idealne narzędzie do sprzątania?
Obiektywnie rzecz ujmując, nie istnieje coś takiego, jak najlepszy mop. Można te narzędzia jednak odpowiednio posegregować i dopasować do konkretnych warunków – w ten sposób znajdziemy idealne narzędzie do wysprzątania nawet sporej wielkości obiektu, wyłożonego panelami, płytkami czy innymi materiałami.
Szukając odpowiedniego sprzętu do częstego czyszczenia obiektów hotelowych, trzeba brać pod uwagę jego uniwersalność, funkcjonalność oraz jakość. Cena będzie w tym wypadku grać drugorzędną rolę – o ile w przypadku gospodarstw domowych niska cena będzie atutem, w przypadku pensjonatów może okazać się przysłowiowym strzałem w kolano.
Rodzaje mopów do sprzątania – jaki mop najlepszy do hoteli?
Zastanawiając się nad wyborem sprzętu i środków czystości do większych obiektów noclegowych, trzeba w pierwszej kolejności przyjrzeć się wszystkim dostępnym na rynku opcjom. Najprostsze i jednocześnie najtańsze wersje to mopy sznurkowe oraz paskowe, stosowane przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Dalej na liście dostępnych w sklepach produktów można znaleźć modele płaskie, wyposażone w wyciskarkę lub w specjalny spryskiwacz. Za najlepsze mopy powszechnie uważa się wersje okrągłe i obrotowe, a także najbardziej zaawansowane – parowe.

Ze względu na stosunkowo niewielką trwałość oraz zostawianie za sobą mokrych, nieprzyjemnych dla oka i niebezpiecznych dla gości hotelowych śladów, mopy sznurkowe – bawełniane, wykonane z mikrofibry czy z włókien syntetycznych – nie sprawdzą się na dużych powierzchniach. Podobnie rzecz ma się w przypadku nieco lepszych, ale również niedostatecznie dobrych dla zaspokojenia hotelowych potrzeb mopów paskowych. Chociaż te ostatnie znacznie lepiej pochłaniają wilgoć, wciąż w rankingu mopów znajdują się na jego końcu.
W mniejszych pensjonatach, jeśli rodzaj podłoża na to pozwala, można rozważyć zastosowanie mopów płaskich, najlepiej z wyciskarką. Ich główną zaletą jest dokładność w zbieraniu wody, niepozostawianie smug oraz precyzja w zbieraniu zabrudzeń, w tym kurzu nawet z trudno dostępnych miejsc. Końcówka mopa jest łatwa do wyczyszczenia, a ostatecznie koszt zakupu nowej nie jest ogromnym obciążeniem dla firmowego budżetu. W szukaniu odpowiedzi na pytanie, jaki mop najlepszy, wersje płaskie z teleskopowymi rączkami będą znajdowały się dość blisko rekomendowanych modeli. Łatwość użycia, mały nakład siły nawet przy sprzątaniu sporych areałów, możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc – pod łóżkiem czy pod szafą, a także łatwość w utrzymaniu końcówek mopa w czystości – lista zalet tego rozwiązania jest naprawdę długa.
Znacznie większą precyzję w zakresie ruchów oraz szybkości czyszczenia podłogi zapewniają mopy obrotowe, wyposażone dodatkowo w specjalne systemy wyciskające wodę. W sklepach takie produkty dostępne są zwykle w kompletnych zestawach, zawierających dyszel, końcówkę, wiadro oraz wyciskarkę. W rankingu mopów wersje obrotowe pną się w górę dzięki zakresowi prac, jaki oferują, szybkości, precyzji oraz wygodzie – aby wypłukać końcówkę szorującą, nie trzeba jej demontować z kija. Znacznym ułatwieniem jest też zainstalowany w wiadrze pedał, odpowiadający za odwirowanie nadmiaru wody w mopie.
Najlepsze efekty i największą sterylność czyszczonej powierzchni zapewni mop parowy. Jeśli chodzi o zapewnienie idealnie higienicznych warunków w pokojach hotelowych, w restauracji, jadalni czy na korytarzach – zdecydowanie jest to najlepszy mop, na jaki można się zdecydować. Oczywiście trzeba spodziewać się znacznie wyższych kosztów zakupu – inwestycja ta jednak szybko się zwraca na ilości kupowanych detergentów czy wymienianych końcówek w przypadku innych mopów. Siłą czyszczącą jest tutaj sama para wodna – skutecznie usuwa nawet silne zabrudzenia, plamy, błoto czy tłuszcz. Z tego względu jest uniwersalnym urządzeniem czyszczącym, nadającym się praktycznie do każdego rodzaju powierzchni.
Ranking mopów, czyli na co się zdecydować, prowadząc hotel?
W przypadku hoteli i obiektów noclegowych, im wydajniejsze i sprytniejsze rozwiązanie, tym bardziej jest warte uwagi. Oczywiście w każdym wypadku należy rozpatrzeć również wielkość obiektu, zapotrzebowanie czy zakładany na ten cel budżet.
Jeśli w grę wchodzą mniejsze obiekty i sprzątanie pokoi oraz korytarzy, to w rankingu mopów świetnie wypada propozycja pochodząca od marki Vileda – zestaw Ultramax, w skład którego wchodzą: mop z mikrofibry, praktyczny stelaż, poręczne wiadro oraz kij. Jego zaletą jest duża wygoda użytkowania oraz wyciskanie mopa bez użycia rąk. Co więcej, wspomnianym mopem bardzo wygodnie się steruje - znacznie ułatwia to manewrowanie na czyszczonych powierzchniach. Nakładka mopa, wykonana z mikrofibry, świetnie radzi sobie ze ścieraniem kurzu oraz większych zabrudzeń. Niezwykle przydatne jest także wiadro ze specjalnie zaprojektowaną wyciskarką. Wyciskarka pozwala na łatwe wyżymanie mopa - nie trzeba dotykać go rękoma, co podnosi komfort i higienę podczas użytkowania mopa Vileda.
Na kolejnym miejscu w rankingu mopów znaleźć można mop pętelkowy marki Duotex wykonany z mikrowłókna. Rekomendowany jest przede wszystkim do podłóg drewnianych i drewnopodobnych, płytek ceramicznych, linoleum, ale i kamienia naturalnego. Co warto zaznaczyć, mop doskonale usuwa zabrudzenia, będąc jednocześnie delikatnym dla powierzchni - znacząco minimalizuje to ryzyko pojawienia się zarysowań, czy też mikrouszkodzeń. Mopy Duotex są częstym wyborem profesjonalnych firm sprzątających, ponieważ są niezwykle wydajne, a sprzątanie z ich wykorzystaniem zajmuje znacznie mniej czasu.

Wymieniając listę płaskich mopów, nie można też pominąć propozycji od marki Intermop – klasyczny, prostokątny kształt myjki pozwala precyzyjne dotarcie do wszystkich zakamarków pokoju czy korytarza. Z powodzeniem można ten model uznać za jeden z najlepszych mopów, a to ze względu na uniwersalność jego zastosowania. Ponadto, powierzchnia myjki została wzbogacona o element doczyszczający, który pomaga usunąć trudniejsze zabrudzenia. Mop Intermop nadaje się do czyszczenia wszelkich powierzchni, począwszy od nierównych płytek, przez panele, aż do parkietów.
Wśród mopów obrotowych szczególnie popularnym modelem jest też Vileda 2w1. Wyróżnia się on bowiem połączeniem dwóch funkcji. Mianowicie mikroaktywne, białe włókna doskonale usuwają zaschnięte plamy i polerują podłogę, a czerwone docierają nawet do trudnodostępnych miejsc, pomagając pozbyć się drobin i brudu z mytych podłóg.
Najlepszy mop: ręczny czy elektryczny?
Zupełnie inną klasę sprzętu reprezentują mopy parowe. To zaawansowane technologicznie urządzenia, zasilane prądem elektrycznym. Faktycznie, to właśnie one zapewniają najwyższą jakość sprzątania za sprawą pary wodnej i wysokiej temperatury. Chociaż takie modele z powodzeniem mogą być nazywane najlepszymi mopami, ich cena dla niektórych obiektów będzie nieco zbyt duża. W związku z tym nie warto rezygnować z dobrej klasy ręcznych mopów do czyszczenia, a jedynie dokładnie przejrzeć ich ofertę.